| kj20 a întrebat:

Voiam să vă întreb în legătură cu Facultatea de Sociologie și Asistență Socială! Pun aceste întrebări pentru o rudă, nu pentru mine, eu mai am până la facultate.winking Dacă termini profilul uman, filologie intensiv engleză, poți să urmezi această facultate? Pe ce materii se pun accentul? Care este modalitatea de admitere în București? Ce ore se predau acolo? Ce devii după ce termini această facultate de una singură? Dar dacă faci un masterat? Ce masterate poți urma după această facultate? Vă rog, fără site-uri!

Răspuns Câştigător
| Viitorulapropiat a răspuns:

Ok... păi dupa cum am spus,poate sa lucreze in domeniul social. Asistent social, la protectia copilului, in domeniile unde se comunica foarte mult, director. Spuneam de masterat in antropologie pentru ca il invata sa comunice, sa-si avanseze studiile... de preferat ar fi stiinte sociale, nu filologie. Acum depinde de el, ce vrea faca? Facultatea asta nu iti ofera doar un singur loc de munca (dreptul etc). Conteaza cu ce ramane si ce vrea să faca. Salariul în acest domeniu variază între minimul pe economie si max 3000 lei. Dc nu face alta facultate? Se bazeaza pe istorie si psihologie in mare parte.

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Admiterea se face pe baza de dosar (mai exact media dintre limba romana și o alta materie la alegere din celălalte 2 susținute la bac, care e mai mare de obicei) plus un eseu motivațional care de cele mai multe ori reprezintă o formalitate. Asta la universitatea din bucurești. Ultimele medii au fost undeva intre 8 și 8, 50 la specializarea sociologie, antropologie și asistenta sociala în ultimii ani la buget, în timp ce la taxa se intra și cu 6. La resurse umane în schimb se intra cu medie de peste 9, 20-9, 30.
Se bazează foarte mult pe relația cu omul, la asistenta sociala cel puțin se face psihologie și se vorbește foarte mult de legi și drepturi, iar practica implica vizite la oameni asistați social, din ce știu de la prietena mea. Poți face ce master vrei după, materiile depind de la specializate la specializare, dar în general orice e legat de om, drepturile lui și cunoaștere, comunicare.

| kj20 explică (pentru whatevernvm):

Mulțumesc! M-ai ajutat foarte mult.

| whatevernvm a răspuns (pentru kj20):

Ma bucur

| Viitorulapropiat a răspuns:

Bună... poate face aceasta facultate cu orice profil. Păi se bazeaza pe relatia cu oamenii, poate ajunge asistent social, sa lucreze in anumite ONG-ri, in relatia cu oamenii. Poate face masterat in antropologie.

| kj20 explică (pentru Viitorulapropiat):

Poți să-mi dai mai multe detalii?

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru kj20):

Ok... păi dupa cum am spus,poate sa lucreze in domeniul social. Asistent social, la protectia copilului, in domeniile unde se comunica foarte mult, director. Spuneam de masterat in antropologie pentru ca il invata sa comunice, sa-si avanseze studiile... de preferat ar fi stiinte sociale, nu filologie. Acum depinde de el, ce vrea faca? Facultatea asta nu iti ofera doar un singur loc de munca (dreptul etc). Conteaza cu ce ramane si ce vrea să faca. Salariul în acest domeniu variază între minimul pe economie si max 3000 lei. Dc nu face alta facultate? Se bazeaza pe istorie si psihologie in mare parte.

| Andrei277 a răspuns:

Salut eu, am dat anul acesta la sociologie, ai mai multe optiuni dupa ce termini fac Poti lucra ca sociolog in organizatii, specialist in resurse umane, specialist in relatii publice, cercetator, consultant politic, consultant in marketing, expert in domeniu probatiunii, "proiectant" pentru atragerea fondurilor europene, operator de teren, in mass-media...
Consultant de marketing - elaborezi strategia de promovare a produselor pentru firme
Iar consultant politic - il ajuți pe politicianul x sa câștige alegerile
Sper ca te-am ajutat : )

| kj20 explică (pentru Andrei277):

Mulțumesc! happy