| syjey a întrebat:

Asi dori sa devin pilot.Cine ma poate ajuta cu diverse informatii referitoare la ce scoala, curs, facultate trebuie urmat pentru a devenii pilot de aeronove CIVILE?

Răspuns Câştigător
| blueangel2001 a răspuns:

Daca nu faci scoala militara o sa intri greu la academii dar daca o faci te baga din start la academia dorita.

| syjey explică (pentru blueangel2001):

Deci inseamna ca eu merg pe varianta mai grea din moment ce sunt in clasa a 11-a...asta e.Multumesc!

8 răspunsuri:
| NOC a răspuns:

Blueangel2001
Nu ti-e rusine sa dezinformezi in halul asta? Omul a spus clar ca vrea sa fie pilot civil. Tu de ce il trimiti spre scolile militare? E greu cu romana? Si te miri de ce multi barbati au ideea ca muierile ar trebui sa-si vada de cratita... Te sfatuiesc sa te informezi mai bine pe viitor inainte sa deschizi gura vizavi de un subiect pe care nu-l cunosti.

Sergiu_5308
Singura institutie de invatamant care pregateste piloti civili (ATPL) este Scoala Superioara de Aviatie Civila. Vezi www.aviationacademy.ro/

| syjey explică (pentru NOC):

Multumesc,dar din cate vad eu pe siteul lor nu au si locuri finantate de la bugetul de stat, iar taxa este uriasa 60 000 euro...

| NOC a răspuns (pentru syjey):

Locuri bugetate pentru piloti nu au mai fost de ceva timp. Cei din promotiile anterioare inca asteapta sa fie angajati. Asta nu schimba ceea ce am spus mai sus. Exista si alternative private (sunt vreo doua scoli de pilotaj), dar tot pe acolo ajungi cu banii.

Vezi si http://aviatia.freeforums.org/scoli-cursuri-pt-piloti-f24.html

| syjey explică (pentru NOC):

Ce aiurea la ce au mai suplimentat locuri de la bugetul de stat daca nu ii angajeaza...Romania.

| blueangel2001 a răspuns:

Buna Sergiu si mie imi place foarte mult pilotajul in primul rand din clasa a8a trebuie sa dai la scoala militara si sa stai 4 ani in ea apoi sa intri la academia de pilotaj.Succes!

| syjey explică (pentru blueangel2001):

Eu am intels ca nu este necesara scoala militare pentru. a devenii pilot de curse civile si scoala aeriana civila care se afla undeva prin Bucuresti.

| blueangel2001 a răspuns:

Ai putea sa dai si acum la scoala militara daca vrei nu chiar neaparat in a8a adevarat in a8a e mai bine dar daca iti doresti da anul viitor la scoala militara caci prietenul meu a intrat acum anul asta scoala e gratis mananci te imbraci pe gratis doar daca renunti la ea va trebui sa platesti tot.