| AdinnaAdinna a întrebat:

Am 13 ani jumate sunt in clasa a 8 a iar la anul vreau sa merg la liceul militar din Alba Iulia si
as vrea sa ma ajutati.1)in ce constau probele de admitere...ce trebuie sa fac? 2)cu ce medie se intra? 3)ai nevoie de engleza? 4) pe ce materi se axeaza liceul? 5) merita sa mergi la acest liceu?
Multumesc! funda+vot

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Gasesti aici toate informatiile de care ai nevoie pentru admitere, ai testare psihologica si proba de sport eliminatorii si pe urma examen scris la romana si mate. media finala se calculeaza si cu media de pe clasele 5-8 http://www.colmil-mv.ro/admitere.htm
pentru fete sunt locuri mai putine, se concureaza separat fete (20 de locuri) si baieti (100 de locuri). rezultatele la examen le poti vedea aici http://www.colmil-mv.ro/.La fete ultima medie admisa a fost 9.05 http://www.colmil-mv.ro/subiecte/fete%202012.pdf. succes!

| toatenumelecualexsuntluate a răspuns:

Sa mergem direct la 5....raspunsul e nu si te asigur ca imi vei da dreptate dupa primul an

| AdinnaAdinna explică (pentru toatenumelecualexsuntluate):

Ce te face sa crezi ca nu e bun liceul?

| toatenumelecualexsuntluate a răspuns (pentru AdinnaAdinna):

Nu stiu nimic doar iti spun...
are legatura cu programul strictetea si mai multe.
dar mai mult depinde de tine. pune in balanta ce cauti, ce vrei si la ce esti pregatit sa renunti

| Biibiiana a răspuns:

Buna!
Eu sunt din Alba Iulia si de asemenea in clasa a 8-a! happy

1) Probele de admitere, hmm. Nu stiu chiar multe despre acest liceu, desi ma intereseaza si pe mine. Scuze!
2)Se intra cu orice medie de la 8.50 in sus, dar ca sa intrii trebuie sa ai in inaltime cam 1.70... aproximativ...
3)Ca la orice scoala, ai nevoie de engleza. Fiind liceu militar nu cred ca ai nevoie 100%.
4)Materiile ar fi: sportul, matematica, romana.
5)Da, se merita! E unul dintre cele mai bune licee din oras! happy

Bafta pe-a 8-a, vom avea nevoie! happy

| me22 a răspuns (pentru Biibiiana):

Nu iti trebuie inaltime pentru a intra la liceu! happy