| brokxy a întrebat:

Buna. am fost la niste interviuri si au spus ca ma suna daca voi fi aleasa. Asta inseamna ca nu e sigur ca ma angajeaza nu? Urasc chestia cu,, va sunam noi,,. Unde am mai lucrat înainte aveau si ei interviuri zilnic dar m-au angajat DIRECT! Fara povesti. Sau au zis,, haide maine în proba,,.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand este concurenta mare, sau cand sunt nemultumiti de calificarile tale, se mai cauta, de aceea nu vor sa decida pe moment si sa te angajeze pe loc.

Doar daca este un job de munca necalifiacta, da, se poate anunta direct si instantaneu, ca incepi maine, ca deh, nu ai nevoie de calificari sau experinta pentru asa ceva.

Sincera sa fiu, in occident nu te angajeaza nimeni pe loc, acolo toti te cheama la interviu si dupa ce sunt testati toti, care au depus CV-ul, abia atunci se face anuntul, uneori dupa 1-2 saptamani.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta inseamna ca mai au si alti candidati de evaluat.
ar fi culmea sa te ia pe loc daca sunt mai multi

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Și când o fată îți spune " te sun eu", înseamnă că are mai mulți candidați?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Slăbuță gluma

| dullcat a răspuns:

Buna. De obicei asta inseamna ca nu vor suna. laughing Chiar si asa, gandeste-te ca poate ei trebuie sa evalueze toti posibilii candidati, deci nu se poate sa angajeze pe nimeni pe loc. In situatia ta anterioara probabil nu au dorit multi oameni acea pozitie, si le-a fost usor sa decida din prima, pe loc.

| VoidEternal a răspuns:

"Asta inseamna ca nu e sigur ca ma angajeaza nu?"

Da.

| Smmo a răspuns:

Depinde si de post si de numarul de candidati, dar intr-adevar, de multe ori inseamna ca nu te angajeaza. Daca primesti ulterior un raspuns clar negativ, ai putea sa ii intrebi ce nu a fost ok, ce ai putea imbunatati la tine ca sa te potrivesti cu postul.
Intre timp continua sa depui cv-uri, sa mergi la interviuri. E mai bine sa ai de ales intre 2-3 joburi decat sa stai sa astepti raspunsuri care poate nu mai vin.