| myworldis5784 a întrebat:

Buna am si eu o rugaminte mare mare la cei care au plecat in Statele Unite ale Americii prin programele Summer/ Work and Travel Abroad.
Vreau sa plec la vara si nu stiu daca face sa pleci acum pe timp de criza si in plus si cu gripa asta de tip nou
Macar cine a fost plecat acolo si a lucrat si-a putut scoate banii pe care i-au investit pentru a pleca in America si a lucra acolo?
face sa merg sau nu?
am nevoie urgenta de ajutor deoarece sunt in criza de timp
va multumesc

Răspuns Câştigător
| nauca a răspuns:

Eu am fost in 2007 si pot sa zic ca a fost o experiente fericita. Mi-am scos banii investiti si ceva peste, muncind pe rupte, ce-i drept.
Cateva sfaturi:
- respecta deadline-urile si adu-ti toate actele din timp. Sa stii ca unele se elibereaza in cateva saptamani, asa ca organizeaza-te!
- nu merge singur/singura! te poti deprima, te poti speria acolo, poti avea nevoie de cineva cu care sa vorbesti, care eventual sa te imprumute, sa-ti tina locul, sa iti sune parintii daca e vreo urgenta, cu care sa te plimbi, etc. Eu am fost cu cea mai buna prietena si a fost cel mai bine - ne echilibram reciproc (psihic), ne imprumutam una alteia bani/haine, imparteam mancarea, cazarea, grijile, tot.
- ia-ti biletul de avion din timp. Se scumpeste pe zi ce trece! daca il iei inainte sa te asiguri ca primesti viza, ia biletul de avion de undeva de unde iti vei primi banii inapoi in caz ca nu iei viza.
- alege-ti cu grija destinatia (e mai scump avionul pana pe coasta de Vest, e mai rentabil in orase cu potential turistic etc). Tine cont de criminalitate, de economia locala, de segmentarea etnica etc (de pilda, eu am fost discriminata destul de urat de populatia de culoare, deoarece eram alba si straina...nu m-as fi asteptat, dar am suportat consecintele).
- Pleaca numai pe baza de contract, undeva unde sa fie plata buna/ora. Eu am plecat ca bucatar si a fost foarte bine - daca mai era nevoie, stateam peste program, faceam si ore suplimentare (care se plateau o data si jumatate big grin )
- cauta-ti cel putin inca un job din a doua saptamana in care ajungi acolo. Crede-ma, nu e prea usor de gasit jobul2 si nu iti scoti banii daca lucrezi doar un job.
- al doilea job sa fie undeva unde iei bacsis. Iti recomand ceva de chelnereala intr-un restaurant, fiindca fiind din alta tara, oamenii vor fi draguti si curiosi in privinta ta si vei primi bacsisuri bunicele. Dar nu face asta daca nu esti o persoana vorbareata, fiindca pentru asta iei bacsisurile, in primul rand.
- eu am avut 3 joburi. Daca te tine, iti recomand acelasi lucru. Se lucreaza pe ture, deci poti sa te strecori de colo colo, desi, te avertizez, e extenuant.
- planuieste-ti cateva zile libere pe de-a-ntregul si du-te sa vez imprejurimile. Nu munci non-stop, ca te duci degeaba. Bani poti face si aici, mai ales in joburi de acest gen. Ideea e sa vezi cum e acolo, sa le intelegi cultura, sa ai o experienta veritabila, nu doar o non-vacanta de munca.
- ai grija la cadourile pentru cei dragi - cumpara chestii care nu cantaresc mul si nici nu costa prea mult. Eu mi-am cheltuit un sfert din totalul castigat pe cumparaturi pentru altii si, chiar daca e dragut, nu e prea rentabil.

Nu imi mai vine nimic in minte acum, daca ai nelamuriri, da-mi un mesaj privat.

2 răspunsuri:
| nauca a răspuns:

Completare - nu stiu ce sa iti zic despre virus, dar daca ai social security number (SSN), pe care te sfatuiesc sa ti-l procuri, ai si asigurare medicala
- despre criza, e discutabil. eu zic ca pe la ei s-a cam dus, chiar daca la noi abia isi arata coltii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duuuu-te! n-o sa-ti para rau, indiferent de criza noua, veche... E cel mai bun lucru pe care il face in vreme de studentime!