| AlexandraCori a întrebat:

Am o întrebare: Ce poți sa te faci după ce termini facultatea de limbi străine?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Primul loc de munca pe care ti l-ar recomanda lumea ar fi cel de traducator, daca esti cunoscatoare de limbi straine mai rare sau de circulatie internationala, foarte cautate, poti scoate un profit destul de frumos dintr-o afacere de genul. Din cate am auzit, facultatea te pregateste de dinainte pentru acest lucru, existand chiar o specializare pe acest domeniu. O alta varianta, ai putea opta in mass-media un job in televiziune pe limbi straine; traducator de filme, copy-writter pana la un post de interpret. Ce ai face la un capitol de interpretare: ai sansa de a te angaja la Parlamentul European, sunt cautata personal disponibil pentru a lucra ca interpreti de conferinta pentru ei si pentru anumite oferte poti intra pe acest site pentru mai multe informatii www.mladiinfo.eu.

Dupa parerea mea mergi pe calea care te atrage, care iti place, care o poti face din pasiune si nu numai de dragul banilor. Nu este musai sa lucrezi in domeniul in care ai fost licentiata, mai poti preda fie ca profesor universitar, fie preuniversitar, poti lucra intr-o editura sau de ce nu si intr-un ONG.

Succes!

| AlexandraCori explică (pentru MihaelaDart):

Mulțumesc pentru ajutor și pentru sfat, o să țin cont!

1 răspuns: