| Maria-Dorinela_Florea_1994 a întrebat:

Am o intrebare, sper sa gasesc un raspuns cat mai aproape de adevar. Am terminat facultatea de geografie insa nu profesez. Prin prisma locurilor de munca pe care le.am avut inca din timpul facultatii, m.am indreptat tot mai mult spre economie. Acum urmez niste cursuri de contabilitate, as vrea sa stiu ce cursuri ar trebui sa mai urmez ca sa pot obtine drept de semnatura si sa imi pot gestiona singura afacerea, trebuie obligatoriu sa urmez facultate cu profil economic?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ca să poți semna acte contabile, trebuie să fii expert contabil autorizat. Una dintre condiții este să ai pregătire academică în domeniu.

| Maria-Dorinela_Florea_1994 explică (pentru mihai69):

Si cu acele cursuri si dreptul de semnatura dupa 4 ani de activitate, cum este, sau am fost total dezinformata? Am inteles ca se da un examen la CECCAR. Ai idee despre asta? Adica nu mi s-ar parea normal la o firma cu un numar mic de afacere sa angajez contabil din moment ce eu imi administrez afacerea. E virba de un amanet, la un amanet nu ai nevoie de multi angajati plus ca inca din punct vine gestiunea ok asta daca e un sistem bine pus la punct si lucrez cu oameni organizati in ceea ce priveste actele. Ma poti lamuri putin cu acel ceccar si activitate contabil autorizat? Scuze daca pun multe intrebari dar sunt foarte contrariata contabilitatea e f usoara.

| mihai69 a răspuns (pentru Maria-Dorinela_Florea_1994):

Regret, nu știu nici eu să răspund mai detaliat. Dar pe saitul ceccar ar trebui să fie tot (inclusiv legislație).
Pentru imm-uri nici nu trebuie să angajezi contabil - faci contract cu o firmă de conta și se ocupă ei.
O fostă colegă de ASE a x-soaței mele are o firmă de genul ăsta și din așa ceva câștigă pâinea.
PS poate o fi conta ușoară (dacă îi prinzi șpilurile), dar codul fiscal și inspectorii ANAF sunt cu totul altceva...
Baftă în tot ce faci!