| Daria9052 a întrebat:

Buna, am vrut sa întreb dacă îmi poate explica cineva ce pot face dacă termin facultatea de pedagogie, ce pot preda, adică ce materii anume pot preda si la ce nivel, cu master si fără master.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Invățătoare/educatoare - cam atât

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci de ce mai faci facultatea daca nu sti, ei in facultate pentru ce specialitate te pregatesc? O sa devii profesoara poti preda la clasa 5-8 gimnaziu, sau educatoare aia este pentru gradiniță. sau invațatoare clasele primare 1-4, iar ca materii daca esti invațatoare clasele 1-4 predai matematica limba română din clasa a 5 pana in a opta predai pe linga româna matematica, vei preda si istorie fizica chimie si limba engleza, din clasa a 5 ea deja elevii au dirigintă si pentru fiecare materie este alt profesor, ce varsta ai? Mult succes.Meseria de dascal este foarte grea si necesita rabdare cu copiii, daca esti o persoana rabdatoare calmă atunci o sa te iubeasca copiii elevii din scoala unde vei preda, daca esti o persoana rece dură nervoasă si ne rabdatoare nu vei face nimic, elevului trebuie sa-i fie drag sa faca ore cu tine nu sa-i fie teama ca i cerți sau mai rau, îi bați.

| Daria9052 explică (pentru anonim_4396):

Hai sa îți spun o chestie eu am întrebat stric de facultatea de pedagogie nu de pedagogie învățământ primar și preșcolar. Am citit și M-am documentat si scria ca poti sa predai numai materii cum ar fi psihologia, civică etc. Ca sa predai romană de la clasa a 5-a in sis am văzut ca trebuie sa faci facultatea de litere si un modul pedagogic. Și da întreb ce are dacă intrebi? Asta înseamnă va ești prost sau? Fiecare are dreptul sa întrebe ca sa se documenteze dar na.