| AnaMariaAndra a întrebat:

Bună,aș vrea să știu detalii despre terminarea unei facultăți de Medicina Veterinara, avantaje și dezavantaje.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti plac animalutele, atunci este facultatea perfecta pentru tine, fiindca le vei ingriji si le vei mentine sanatose, indiferent unde vei lucra: la o clinica de animalute, la un cabinet veterinar, la o ferma de animale sau la un spital de animale.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai multi cred ca daca te faci veterinar o sa ai de lucru numai cu pisicute si catelusi. Dar realitatea e ca in facultate o sa inveti foarte mult despre animalele astea de la ferma gen vaci, porci, oi. O sa va duca in practica la ferme, o sa stati in grajduri. Dupa terminarea facultatii ori ai multi bani si iti deschizi cabinet veterinar si o sa te ocupi de catei si pisici (dar nu e o afacere chiar asa profitabila, sa stii), ori ai FOARTE mare noroc si te angajeaza cineva la cabinetul lui (pentru ca se gasesc extrem de greu locuri de munca in alte cabinete), ori te muti la tara si sa fii veterinarul satului (orice sat are nevoie de veterinar, problema e ca se gasesc greu posturi, iar alea deja existente sunt rezervate pentru copii, nepoti etc). Dar sa fii veterinar la tara nu e chiar asa usor, o sa ai salariu bun dar o sa umbli prin sat, prin grajduri, te cheama lumea sa le faci tratamente la porci, vaci, oi, sa le ajuti sa fete si alte lucruri. In plus e foarte multa hartogaraie, foarte foarte multe acte, registre de completat.
Oricum eu meseria asta nu o vad pentru o fata. Mai ales daca nu esti foarte pasionata de domeniul asta

| carevaescu a răspuns:

Avantaje: job. Dezavantaje: specificul jobului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De departe cel mai important avantaj al alegerii acestei meserii care ar trebui sa fie VOCATIONALA
https://dexonline.ro/definitie/voca%C8%9Bie
este faptul ca poti salva animalutele care chiar o sa aiba nevoie de ajutorul tau!

| Delia_Dea_1992 a răspuns:

Bună, depinde ce așteptări ai de la viitorul tău. Dacă nu ești neapărat pasionat de meserie și îți este confortabil să ai un job cu un salariu decent, ai opțiunea să lucrezi într-o fermă sau în distribuție la diverși furnizori de medicamente și aparatură. Dacă te pasionează partea de clinică și vrei să lucrezi cu animale de companie, există o mică problemă. După ce îți faci niște experiență ca angajat undeva, Idealul ar fi să pleci din țară sau dacă ai posibilități financiare, să deschizi ceva al tău. Ca angajat într-un cabinet/clinică mereu vei fi un fel de "slugă" acolo, vei lucra în schimburi, vei lua probabil mai puțini bani în cartea de muncă decât ce primești în mana, sărbătorile vor fi cu semnul întrebării și cel mai important nici un angajator, oricât de cumsecade ar fi, nu te va învăța foarte multe. De exemplu dacă te va pasiona chirurgia sunt șanse mari ca un șef să evite să te lase să faci de frică ca îi vei cere mai mulți bani și ca îi vei fura clienții.
Dacă reușești să-ți deschizi ceva al tău, va fi greu la început dar cu răbdare, muncă și multe cursuri de perfecționare, poți atinge un nivel pe care ți-l dorești. Baftă!