| ioan452 a întrebat:

Buna, as vrea avantaje si dezavantaje la scoala profesionala. Nu sunt interesat de alte studii (facultati ). Multumesc!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

AVANTAJE:
- Te poți angaja, fiindcă primești o diplomă de calificare
- primesti 300 de lei/ lunar (cu condiția să nu ai mai mult de 10 absențe)
- program flexibil
- se pune accent pe PRACTICA, mai putin pe studiu.

DEZAVANTAJE: trebuie să urmezi (și) liceul la seral, pentru a obține diplomă de bacalaureat.
Liceul e favorabil pentru cei care vor să urmeze studii universitare.

Am oferit un răspuns asemănător și aici:
https://www.tpu.ro/......-si-de-ce/

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Sa fie una care are viitor in domeniul care il vei munci. Incearca sa faci liceul pana la capat apoi bacu daca nul dai nu are nimic si te inscrii la scoala de mecanici cfr pentru a deveni mecanic de locomotiva. Lucrezi intr-un mediu singur fara stres si salariu destul de bun peste 1000 de euro lunar.