| RoxannaI a întrebat:

Care sunt procedeele pentru a ajunge la o reprezentanta de mașini la vânzări? Ce studii trebuie sa ai în plus fata de facultatea absolvita? Ce trebuie și ce necesita da faci? Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| Florin458 a răspuns:

Buna,studii superioare, de regula stiinte economice pentru vanzari autoturisme, camioane etc si optional ceva cursuri de mecanica, care de regula se mai organizeaza de respectivele showroomuri ocazional.Ideea e ca trebuie sa stii si cateva ceva, macar elementar,referitor la mecanica unei masini,mai ales daca dai peste vreun client care pune zeci de intrebari.
Daca vrei sa vinzi echipamente si utilaje agricole, necesita ASE sau Agronomie, dar mai mult studii sau cursuri de mecanica agricola.
Multa bafta!

Poti face studii superioare, apoi iti poti depunde CV-ul, caci sunt reprezentante care angajeaza si juniori.

| y0nelitHa a răspuns (pentru Florin458):

Am facut un curs de mecanica timp de 1 an si sunt la facultatea de inginerie mecanica, pe transport si trafic. As vrea sa incep practica la o reprezentanta si sa avansez la departamentul de vanzari. As vrea sa fac asta dar nu stiu exact totul in ce consta.Multumesc frumos!

| Florin458 a răspuns (pentru y0nelitHa):

Trebuie sa ai studii superioare de multe ori deja finalizate printr-o diploma de licenta. Uneori din cauza lipsei de personal (ceea ce rar se intampla) sa accepte si studenti din ani terminali.
Practica poti face, dar nu incasezi nici un ban.
Mai bine fa o facultate tip ASE (marketing, comert) apoi poti incerca. Spun asta pentru ca am ceva cunosinte care lucreaza in reprezentante si au fost acceptati doar dupa terminarea facultatii.

| Florin458 a răspuns (pentru y0nelitHa):

Am vorbit cu cineva care a terminat Dreptul si a lucrat o buna perioada pe segmentul de vanzari intr-o reprezentanta auto.A spus ca a fost acceptat doar dupa ce a absolvit facultatea, chiar daca nu era in domeniu. Facuse ulterior si un curs de marketing, insa diploma de facultate a cantarit mai mult.
Termina cu brio facultatea, ia-ti diploma de licenta si apoi iti poti depune CV la o reprezentanta.Nu ar fi rau sa incerci si acum sa vezi, poate ar angaja si part time, iar daca nu accepta propune-le sa faci macar in weekend un stagiu de practica.