Întrebare recomandată | JetBlueJet a întrebat:

Dupa terminarea liceului, mi-as dori sa urmez Scoala militara de maistri si subofiteri Basarab I. Ce parere aveti despre aceasta scoala? Detalii despre salariul pe care l-as putea obtine dupa terminarea scolii?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu se stie daca vei avea de munca imediat dupa terminarea scolii, pentru ca terminarea unei scoli, nu inseamna si post alocat automat.
Uneori necesita luni bune sa-ti cauti d e munca si incepi pe un salariu foarte mic, pana capeti experinta si abia in 2-3 ani mai poti primii ceva marire de salariu.

| VelaJohnny a răspuns:

Personal nu m-as duce acolo. De ce sa fiu instruit pentru a ucide si a supravietui intr-un camp de lupta? Gandeste-te un pic, se spune ca „Lupti pentru tara", dar de fapt, conducatorii politici fac greseli sau sunt manati de ambitie, si te folosesc ca pion pentru a duce la indeplinire scopurile lor egoiste si lacome, sau platind pentru erorile de guvernare, ascunzand asta sub idei precum „Luptam pentru pace" sau „luptam pentru tara, pentru viitor" ...chestii de genul. E decizia ta, dar ia in calcul aspectele astea. Eu personal, ma bucur ca nu mai e obligatoriu serviciul militar.