| gabygabriela0607 a întrebat:

Buna! Am mai multe întrebări in legătura cu postliceala de maiștri militari si Subofițeri si in ce consta mai exact.
Dupa examenul de bacalaureat mi-aș dori sa urmez aceasta scoala dar nu stiu exact care sunt pașii.
Stiu ca mulți ar spune ca mai bine urmez academia militară dar eu nu sunt sigura ca pot lua examenul scris la matematica si informatica pentru ca nu ma descurc absolut deloc si urmează sa termin un profil uman la liceu.
Deci, in ce consta aceasta școala postliceala? Merita? Care este programul? Dupa terminarea scolii am un loc de munca asigurat? Ce materii se fac in principal?
Va mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Gnomzy a răspuns:

Salut,

Cred că ți pot răspunde la majoritatea întrebărilor.

Aceste școli sunt de mai multe tipuri să zic așa, lucru pe care tu nu l-ai menționat, așa că o să le enumăr eu:
- Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri a Forțelor Terestre "Basarab I"
- Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri a Forțelor Aeriene "Traian Vuia"
- Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale " Amiral I. Murgescu "
- Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri pentru Comunicații, Tehnologia Informației și Apărare Cibernetică
- Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri pentru Logistică

Care sunt pașii pentru a te înscrie?
Pagina de Facebook Recrutare MApN afișează de fiecare dată procedura de recrutare și locurile disponibile.
Link pagină Facebook: https://www.facebook.com/RecrutareMApN/?locale=ro_RO
Pentru a te înscrie, o poți face pe platforma lor, urmând link-ul de mai jos, sau la biroul de informare-recrutare al centrului militar județean al cărui județ aparții.
Link pagină recrutare: https://www.recrutaremapn.ro/

Dacă merită? Ei bine, asta este decizia pe care tu o să o iei la final, când te hotărăști.

Programul este unul similar cu cel de la școală, însă deșteptarea se va face cu aproximativ o oră sau două înainte, pentru activitățile de rutină, plus cele militare. După ore, ai alte activități și studiu, iar după din nou alte activități, iar la 22:00 sau 23:00 maxim, stingerea.

Ce materii? Ei bine, unele sunt similare cu cele de la școală, însă depinde și de ce armă alegi, spre exemplu, dacă alegi forțele aeriene, o să ai și meteorologie aeronautică, dacă alegi forțele terestre, poate ceva legat de rachete. Deci unele materii de la școală + cele militare.

După terminarea școlii, vei semna un contract cu MApN prin care te obligi să activezi un anumit număr de ani în sistem, obligatoriu (de obicei 10). Însă dacă nu dorești să faci asta, trebuie să plătești toate cheltuielile pe care ei le-au avut cu tine pe tot parcursul școlii, iar aici intră, cazare zilnică, mese și restul activităților, și este o sumă cam mare.

Legat de atmosfera din armată, ei bine, este pro și contra, dacă ești pasionat(ă) de asta, da, merită să urmezi o carieră militară. În schimb, dacă nu constituie o pasiune, am putea spune că nu este totul așa roz cum se vede din afară, iar lumea caută să cam plece din sistem.
Link documentar: https://www.youtube.com/watch?v=0_YnxJJcC7M

În concluzie, trebuie să cam știi și să fii conștient(ă) la ce te înhami.

Îți doresc succes în tot ceea ce îți propui indiferent de alegere!

| gabygabriela0607 explică (pentru Gnomzy):

Îți mulțumesc mult pentru toate răspunsurile! M-ai ajutat foarte mult

1 răspuns: