| Justmy999 a întrebat:

ma numesc Alex si am 17 ani.Anul aceste termin liceul, prin urmare va trebui sa decid ce voi face in continuare, daca imi voi continua studiile sau daca voi merge sa lucrez.Deoarece nu e atat de sigur ca, din pacate, nu voi lua bacul m am gandit la o postliceala de asistent medical sau de maistru mecanic.As dori sa va intreb, pe cei care sunteti in cunostinta de cauza, cam care ar fi mai avantajoasa, si daca mi ati putea oferi si niste informatii despre programa fiecareia dintre postliceale sau orice alt fel de informatii ar fi si mai bine!

Mersi!:*:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Iti recomand o scoala de postliceala de asistent medical general sau de asistent farmacist (avantaje: esti un om rescpectat, lucrezi in curat, esti la nivel inalt si cum sa-r mai spune esti om si domn), nu iti recomand o scoala postliceala de maistru mecanic pentru ca o sa-ti fie greu iar din cate stiu 3 ani dureaza studiile la fiecare scoala postliceala cred ca diploma iti este recunoscuta si in Europa adica Germania as vrea mai mult sa subliniez aceasta tara, adica Germania pentru ca cunosc pe un, medic care lucreza acolo si mi-a cam spus cat de cat despre benefici, pentru ca acolo este aparatura buna, iar daca intre timp cat studiezi inveti si limba germana nu cred ca o situatie mai buna materiala ai avea, daca ai lucra ca asistent medical/asistent farmacist in Germania pentru ca acolo cu adevarat se apreciaza munca si salariile sunt salari, iti doresc multa, multa, multa bafta si succes in continuare, P.S informatiile le stiu de la cineva cunoscut, P.S dar cred ca in Germania diploma de asistent medical general este recunoscuta ca si cum ai fi infirmier din cauza ca este scoala postliceala nu cred ca este la fel si in cazul asistenutului farmacist.
O zi buna.

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Eu zic ca asistent medical e mai bine, lucrezi intr-un mediu curat dar e rau ca stai uneori si noaptea in tura cunosc pe cineva care lucreaza in domeniul asta, dar salariul e bunicel.

| Justmy999 explică (pentru RobertMoon):

Inteleg.
Tatal meu lucreaza intr o uzina si am inteles ca se castiga mai bine, adica un salar de 1500-1600 lei ca si maistru daca esti angajat nou, pe cand un asistent medical generalist debutant incepe cu 800-900 de lei.Iar chestia asta cu mediul curat, pe mine personal, nu ma deranjeaza, atata timp cat iese banu.

| RobertMoon a răspuns:

Daca iese banu asta e.