| BlueeRoss3 a întrebat:

Buna, pentru cei care sunt profesori sau urmează, sunt in ultimul an la faculate, fac si modulul psihopeda. ( DPPD )
Dacă vreau sa predau la gimnaziu imi trebuie si nivel 2 de psihopedagogie, adică master? Sau faci master doar daca vrei să predai la liceu? Imi explica cineva va rog.
Nu vreau sa dau la master si sa ma chinui degeaba, vreau sa predau doar la gimnaziu.
Imi explica cineva cum sta treaba? Ce trebuie sa fac daca vreau sa predau doar la gimnaziu? Mulțumesc

3 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

""(1) Studenţii şi absolvenţii de învăţământ superior care optează pentru cariera didactică au obligaţia să absolve cursurile unui masterat didactic cu durata de 2 ani ori programele de formare psihopedagogică de nivel I, respectiv II, acreditate conform legii.

(2) Prin excepție, pot opta pentru cariera didactică și absolvenți ai învățământului superior care nu au parcurs formarea inițială prevăzută la alin.(1), sub condiția susținerii și promovării unei probe suplimentare de examinare a cunoștințelor teoretice de pedagogie pentru debutul în stagiatura didactică, organizat de CNFDCD la nivelul structurilor teritoriale"."

https://www.edupedu.ro/......im-un-pic/

| BlueeRoss3 explică (pentru helpforyou):

Articolul acesta l am citi si eu. Si nu inteleg. Imi trebuie până la urmă și master? "Ori programele de formare psihopeda de nivel 1, respectiv 2". Aici nu inteleg. Nivelul 2 il iei cu masterat sau prin grade?

| Robert2526 a răspuns:

Poti preda doar la gimnaziu cu nivel 1. Poti preda pana la clasa a 10-a! Din pacate posturile sunt foarte putine iar faptul ca poti preda doar pana la clasa a10-a iti diminueaza sansele