| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea este mai complicată și profundă. Am 21 de ani, azi maine 22 anul asta ce vine urmează să fiu in anul 3 de facultate, stresul licenței este din ce in ce mai mare. Nu stiu, parca ma simt pe nicăieri, nu imi vine sa cred ca asa repede a trecut timpul, si parca nu as vrea sa mai continui.Nu e vorba ca fac ceva ce nu-mi place sau ca nu fac fata, doar ca, gândul acela ca termin facultatea si pe urma trebuie sa imi gasesc un job care sa imi ocupe mare parte a timpului ma inspamainta. Sunt conștientă că nu pot sta toata viata pe banii părinților, imi doresc sa devin independenta, sa am viata mea dar tot am frică asta de a ma maturiza, daca ar fi dupa mine as vrea sa rămân veșnic copil. Daca in copilărie tot imi ziceam ca abia astept sa cresc mare, sa am o slujbă si o casa a mea, acum e fix pe dos. Principala mea problema este faptul ca nu am deloc incredere in mine, deci la capitolul dezvoltare personala stau foarte prost. Tot am senzatia ca nu o sa realizez nimic in viata asta, daca ma intreaba cineva cum o sa ma vad peste 10 ani nu as sti ce sa raspund, neavând un scop si un drum clar. De multe ori parca nu stiu cine sunt, cum sa ma descriu, recunosc ca facultatea ce am ales-o a fost mai mult la sfatul părinților, fiind ceva care să nu-mi displacă foarte mult, sa fie ceva de viitor si sa fac fata, dar nu pot zice ca a fost aleasă pentru ca asa consider eu ca ar fi potrivita conform personalității, eu încă nestiind cine sunt cu adevarat, ce calități am, nu ma vad specialistă în nici un domeniu anume. Chiar nu stiu ce sa mai fac, sunt disperată, nu stiu la cine sa apelez, care să ma ajute cu adevarat sa ma cunosc cu adevarat si sa imi îmbunătățesc parerea despre mine.
Multumesc celui care a avut răbdare să citească tot romanul.

Răspuns Câştigător
| ralu312 a răspuns:

Buna! Eu sunt mai mica decat tine, am aproape 15 ani, asa ca nu stiu daca sunt in masura sa iti dau sfaturi, insa voi incerca sa iti dau unele solutii pentru a nu te mai simti astfel. In primul rand, cred ca ar trebui sa fii optimista, sa te gandesti ca, precum toti oamenii, ai un rost pe aceasta lume, ca vei face ceva special intr-o zi, ca esti unica si ca vei realiza lucruri marete. Cu totii avem un rost pe aceasta lume, avem un scop de a trai, pentru ca, daca nu am avea, nu am mai fi fost astazi cine suntem. Tot ceea ce ni se intampla are un scop, toti oamenii pe care ii intalnim, toate experientele pe care le traim au rolul de a ne invata cate ceva. Trebuie sa ai incredere in tine, trebuie sa ai incredere ca, daca ai ajuns sa faci facultatea pe care o faci, inseamna ca asa a trebuit sa fie. Poate maine viata ta se va schimba, poate ti se va intampla ceva nemaipomenit, asta pentru ca totul are un scop. Nu iti fie teama! Iti vei gasi drumul in viata, chiar daca mai tarziu, il vei gasi! Te vei regasi si pe tine! Trebuie sa ai incredere ca timpul le va rezolva pe toate, sa ai incredere in TINE! Incearca sa experimentezi multe lucruri, sa iti gasesti pasiunea, acel lucru pe care l-ai face zi si noapte fara sa obosesti, incearca sa nu te pierzi in rutina zilnica care poate te face sa gandesti ca faci unele lucruri degeaba! Fii spontana, fii tu insati, iubeste-te pe tine si astfel, cu timpul, vei ajunge sa te cunosti! Seara, ia o foaie si un pix si asterne pe hartie sperantele tale, gandurile tale, lucrurile pe care vrei sa le faci intr-o zi. Descrie-te pe tine, incepand cu cateva cuvinte si continuand cu povestirea vietii tale. Astfel, vei avea bilantul lucrurilor care te-au facut sa fii ceea ce esti astazi, a lucrurilor pe care doresti sa le realizezi! Creeaza-ti o perspectiva noua asupra prezentului si a viitorului si aminteste-ti trecutul care te-a adus astazi aici! Vei realiza ca ai avut si ai un rost pe aceasta lume si ca esti mult mai speciala decat ai crezut pana acum! Niciodata nu e prea tarziu sa te cunosti, sa te iubesti si sa fii tu insati! Sper ca te-am ajutat macar putin!

| anonim_4396 explică (pentru ralu312):

Multumesc mult pentru raspuns! Chiar ma simt mai bine dupa ce l-am citit.Nu conteaza varsta atata timp cat este un sfat folositor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Doar de curiozitate, ce facultate ai ales?laughing

| ralu312 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca am putut sa te ajut!

4 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Sincer nu trebuie sa te panihezi, eu merg pe mare si paralel fac si facultate, deci asta este o parte din viata ce trebuie urmata, mergi cu capu sus ca doar cei slabi renunta.