| marcela290 a întrebat:

Cat se castiga ca agent imobiliar? E mai bine sa aleg cei care imi ofera salariul fix sau cei care imi ofera procent? Am ales bine acest domeniu?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Ai ales foarte bine, doar ca trebuie sa ai rabdare si sa fii dispusa sa inveti. Cel mai probabil primele rezultate cat de cat relevante vor aparea peste 3-4 luni. Asa ca sfatul meu este sa alegi la inceput varianta cu salariu fix. Stai un an, un an jumatate, pana intelegi ce inseamna acest job si daca lucrurile merg bine mergi apoi la altii care iti ofera procent din vanzari(in general e 30-50%). Normal un agent bun castiga mult mai mult pe varianta procent decat salariu fix, chiar daca mai exista si perioade slabe.
Dupa 3-4 ani, cand capeti experienta poti trece la nivelul superior, adica parteneriatul cu o firma care asigura logistica in schimbul unui abonament lunar. Atunci deja esti propriul tau sef, tot ce incasezi e al tau, dar ai si anumite cheltuieli, cam 300-350 euro/luna.
Avantajul in acest domeniu, pe varianta comision sau parteneriat, este ca nu ai practic o limita maxima a venitului lunar. Si dupa un an-doi, cand esti stapana pe situatie, nu vei mai avea nici un program stresant, practic iti faci singura programul.
In ce oras te-ai angajat?
Succes!

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca ai papagal si putere de convingere (daca poti vinde lemne padurarului), e meseria ideala.

Tot aceste insusiri iti recomanda o varianta sau alta.
Daca esti foarte tare-n plisc, alege procent.

Daca nu iti place sa mergi pana-n panzele albe--salariu fix, fiindca e posibil sa nu ai atatea tranzactii.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Eu as alege procent dacă as ști ca am putere de convingere și știu sa-mi aleg cuvintele pentru a vinde.
Dar dacă nu faci față și nu știi sa negociezi, alege salariu fix.

| Holiday a răspuns (pentru FruttiFresh300):

Indiferent cata putere de convingere ai, la inceput nu vei vinde si cu atat mai putin vei incasa ceva. Sunt mai multe motive, cel mai evident fiind acela ca nu ai un portofoliu de imobile pe care sa incerci sa le vinzi.
In plus, uneori de la semnarea unui antecontract (promisiune bilaterala sau sinalagmaticatongue), pana la finalizarea efectiva a vanzarii si incasarea comisionului poate dura si un an de zile. Asa ca la inceput va trebui sa se sustina financiar, cel mai probabil din intermedierea de inchirieri unde comisioanele sunt mult mai mici, munca mai multa, dar vin mai repede.