| Jurse a întrebat:

Bună seara
Pentru angajarea MApN
Dacă am avut un eveniment rutier neplăcut și s-a deschis un DOSAR PENAL ART 196 ali 2 și 3 pentru vătămare(nefiind băut/ă sau drogat/ă) am șanse de a trece la ultima testare psihologică? Menționez că pe cazier nu apare nimic despre dosar și domnul polițist mi-a zis că nu mă afectează cu nimic și peste circa 2-3 săptămâni se va clasa. Persoana respectivă nu a depus plângere împotriva mea.
Mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am șanse de a trece la ultima testare psihologică? ...domnul polițist mi-a zis că nu mă afectează cu nimic"

testarea psiho n-are de-a face cu dosarele tale. Fii calm și echilibrat in ziua testului

| Jurse explică (pentru sierra1):

Într-adevăr am formulat greșit. Este vorba despre ultima fișă de "securitate". Unde te întreabă despre farti/surori/părinți ș.a.m.d.
Dosarul o să se claseze în scurt timp doar că atunci când eu o să susțin fisa respectivă e încă deschis.

| mODIN a răspuns:

Testarea psihologica nu are legatura cu ce ai spus tu. Sau tu te referi la partea cand trebuie sa dai date de contact de la rude si prieteni apropiati si vor fi ei intrebat de tine?

| Jurse explică (pentru mODIN):

La ultima parte mă refer. Mai exact "întrebările de securitate" (sper să nu greșesc). Nu știu dacă întreabă pe cineva despre mine dar știu că pe mine mă va întreba despre mama, tata, frați, surori, prieten, prietena etc. Pur și simplu sunt derutat/ă pentru că domnu a zis că o să se claseze dosarul și nu o să mă afecteze. Dar dosarul e încă deschis când o să susțin eu testul. Și dacă o să spun despre dosar e posibil să fiu declarat inapt/ă. Repet: PE CAZIER NU APARE NIMIC.

| mODIN a răspuns (pentru Jurse):

Spui pur si simplu adevarul. Oricum vor verifica. Daca nu poti sa te angajezi din cauza dosarului, oricum nu te vei angaja. Daca poti, dar ai avut candva cazier, e irelevant, atata timp cat spui adevarul daca te intreaba. A minti e singurul mod in care iti poti face viata mai grea in cazul tau.

| Ciprian09 a răspuns (pentru mODIN):

Nu se intereseaza nimeni de tine la rude,prieteni etc etc...ce spui tu sunt cazuri speciale pentru alte servicii! si sa raspund celui care a postat, atata timp cat indeplinesti conditiile de intrare in MapN, nu are nici o legatura psihologicul cu un eveniment (rutier) din ultima ta perioada, atata timp cat nu apare pe cazier! in cazul in care aveai cazier, nu te puteai inscrie in primul rand! noroc si succes!

| Lupică27 a răspuns:

Daca dosarul penal figureaza in continuare in cazier NU ai voie sa dai deloc, doar cand si daca se va sterge din baza de date.

| Jurse explică (pentru Lupică27):

Dosarul nu apare în cazierul judiciar! Am menționat

| Lupică27 a răspuns (pentru Jurse):

Nu scria cand am citit eu, ai editat tu sau poate a fost eroare de la site.