| Andrei000Uii a întrebat:

Bună ziua!
Acum 4 ani, in 2019 eram student in primul an la o facultate din Timișoara și stăteam in căminul respectiv deoarece eram foarte departe de casă..Ca sa intru direct in subiect, am făcut o prostie ..mai exact am luat cardul colegului meu de camera și am făcut o comanda de pe internet in valoare de 700 lei, fără ca colegul respectiv să îmi dea voie. Ulterior colegul respectiv a aflat foarte ușor ducându-se la banca și și-a dat seama după numele pe care era comanda respectiva că eu sunt făptașul
Am recunoscut tot ce am făcut in fața lui, sincer știu ca poate nu suna credibil dar la momentul acela nu mi-am dat seama ca fapta mea are urmări.I-am dat cei 700 de lei înapoi a 3a zi după ce i-am recunoscut și el mi-a zis atunci ca nu o sa depună plângere la poliție..doar ca după câteva zile deși el mi-a zis ca nu o sa depună plângere a depus…
Am discutat cu domnul polițist care primise cazul, am recunoscut totul și am și menționat că am și returnat cei 700 de lei înapoi.Domnul polițist s-a comportat foarte frumos cu mine și a fost foarte ok, mi-a explicat ca trebuie sa-mi deschidă dosar penal pentru ca exista plângerea respectiva. Urma sa vina vacanța și eu doream sa plec la mine in oraș(eu nefiind din Timișoara, doar studiam acolo ) și l-am întrebat pe domnul polițist dacă mai trebuie sa stau in oraș pentru ca nu știam cum merge procedura..domnul mi-a zis sa merg acasă liniștit și sa-mi fac treburile pentru ca păstram legătura la telefon.Ei bine de atunci am vorbit o singura data cu el, acum 3 ani mai exact când mi-a cerut sa-i m-ai confirm odata dacă am dat cei 700 lei înapoi.De atunci nu am m-ai primit nici un semn și nr pe care-l am eu al domnului polițist care era atunci nici nu mai suna. Întrebarea mea este dacă stie cineva dacă măcar in caz ca sunt trimis in judecată o sa primesc o Înștiințare ceva sa pot merge sa ma apar și sa îmi cer iertare și de la instanța? Nu as vrea sa ma trezesc cu o condamnare fără sa știu măcar și fără sa-mi zic partea mea.A fost o greseala pe care o regret și in ziua de azi și încă ma urmărește, nu sunt vreun infractor sau ceva..as aprecia dacă m-ar ajuta cineva cu un răspuns.O zi buna

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii linistit ca nu o sa ti se intample nimic.
Pentru a fi trimis in judecata ar trebui ca un procuror, care supravegheaza cazul, sa te citeze pentru prezentarea rechizitoriului.
In cazul expus nu cred ca ai fi trimis in judecata ci cred ca ar renunta la urmarirea penala, pentru ca nu exista interes public, suma fiind mica, ai restituit-o si ai recunoscut fapta.
De altfel, din faptul ca nu ai mai fost chemat de 4 ani, ar rezulta ca politistul a facut pierduta plangerea penala.