| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Sunt în clasa a X-a, profil mate-info şi mi-aş dori să dau pe viitor la medicină. Problema este că pe cât de mult îmi place biologia, pe atât de mult sunt la pământ cu chimia. Biologia îmi place foarte mult, citesc şi studiez şi în timpul liber. La chimie am şi un prof căruia nu îi prea pasă de noi şi de orele noastre, aşa că pot spune că nu ştiu decât noţiunile de bază din chimie.Credeţi că aş avea probleme mari în facultate din cauza asta, ţinând cont că la admitere nu o să am pentru că sunt din Târgu Mureş şi aici se dă doar una dintre chimie,bio, fizică, la alegere.Asta dacă nu se schimbă ceva până peste doi ani, sper să nu se schimbe.Credeţi că m-aş descurca în facultate, sau nu aş putea trece dacă eu nu ştiu?
Mulţumesc, o seară plăcută!

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Si eu eram ca si tine... Din pacate, nu prea ai ce sa faci la facultatea de medicina fara chimie... Are un rol foarte important. Nu cred ca vei face fata in facultate, iar daca vei trece, din mila profesorilor sau cu bani, cum am vazut scris mai jos, nu vei ajunge un medic bun niciodata. Totusi, de ce nu incerci sa faci meditatii la chimie cu alt profesor?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In doi ani poti invata singur la perfectiune chimie, doar sa vrei. probabil daca nu o faci, te vei tari cumva in facultate, taras-grapis de mila profesorilor. daca nu vrei sa practici medicina pe oameni, poti incerca, fiindca nu poti fi un medic bun daca nu stii multa chimie, care se aplica zi de zi. Insa poti face ramuri medicale nelegate de chimie, gen expertiza capacitatii de munca sau management sanitar

| RazvanDanc a răspuns (pentru Brigaela):

De acord, doamna doctor big grin

| MMihai a răspuns:

Medicii prescriu medicamente!
Un om poate avea mai multe boli și atunci pentru fiecare boală trebuie niște medicamente.
Dacă nu cunoști pe dinafară ce reacții chimice pot avea loc între aceste medicamente poți nenorocii omul.

Un medic care nu cunoaște CHIMIE nu poate știi nici farmaco -chimie.
Nu cunoști ca medic, la perfecție, farmaco- chimie, ești în afară de problemă.

| thewomaninwhite a răspuns:

Da desigur oricum medicina pune mai mult accent pe biologie.iti va trebui si putina chimie dar nu este la fel de importanta ca biologia

| user5493 a răspuns:

Te descurci si cu biologia...chimia se poate invata pe parcurs, si nu-ti prea trebuie chimie complexa in facultate.

| LLaedisni a răspuns:

Eu zic sa te apuci de meditatii la chimie daca zici ca profu' vostru nu prea isi da interesul la ore..si in 2 ani ai destul timp sa inveti chimie! Cunosc pe cineva care era praf si cand zic praf nici macar H2O nu stia ce reprezinta si acum dupa ce a invatat chimie cu meditatii etc nu mai are nici o treaba.

Succes!