| mariam01 a întrebat:

Bună!
Sunt în clasa a 10-a și încă nu m-am hotărât la ce facultate sa merg.
Aveți idee ce facultăți în urma cărora vei ajunge ceva în viata exista, în afara de medicina, drept, politie, ase... Pentru ca nu vreau sa fac o facultate doar ca să fie făcută. Dar nici sa merg la una unde ajung sa nu dorm nopți pentru ca am asa mult de învatat

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cu multa, foarte multa munca, poti ajunge ce doresti in viata!
Daca nu stii ce vrei sa faci la acest moment, inseamna ca nu stii de ce esti capabila si nici ce doresti sa profesezi.
Iar ca sa faci o facultate care nu-ti va aduce niciodata vreo satisfactie, nu merita sa te chinui, sa inveti pentru ea.
Cauta in sufletul tau si vezi ce pasiuni ai, ce talente ai, ce ti-ar place sa faci o viata intreaga si daca te-ai vedea mergand zi de zi la acelasi loc de munca, facand acelasi lucru.
Asa iti alegi o facultate, nu intreband in stanga si dreapta.
Apoi, nu este musai sa faci o facultate, ca nici una nu vine cu loc de munca asigurat, asta fiind problema ta dupa terminarae ei, sa te inscrii la agentiile de recrutare, sa mergi al interviuri, sa participi la concursuri si sa-ti gasesti ceva de munca.
Mai ai sanse sa faci o postliceala dupa liceu, de 3 ani, unde poti sa devii asistenta medicala, manechiurista, frizerita, croitoreasa samd.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" facultăți în urma cărora vei ajunge ceva în viata"

oricare cu condiția să fii valoros in domeniu

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nicaieri nu trebuie sa stai treaz noaptea si sa inveti daca inveti din timp, pe tot parcursul semestrului si nu le lasi pe ultima suta.
nici macar la medicina

Mai ai 2 ani, nu trebuie sa te hotarasti acum

| Crackman a răspuns:

Lasa invatatul, este sa nu ajungi la o munca in care nu ai cum sa dormi?
Incearca primar.

| F3d0x a răspuns:

Daca tu crezi ca oamenii fac facultatea de medicina doar ca sa aiba o facultate...atunci nu prea ai experienta in viata, sa fiu sincer, ca sa nu zic altceva.