| mariam01 a întrebat:

Salutare!
Sunt în clasa a 10-a și încă nu m-am hotărât ce vreau sa fac pe viitor, la ce facultate sa merg... Deși am note excelente și sunt sigura ca as intra aproape la orice facultate, mie îmi e tot mai greu sa aleg. Nu vreau medicina, drept, politie, litere... Domenii comune. Azi am întrat pe internet sa ma interesez ce facultăți mai exista și am dat de cea de STIINTA ȘI INGINERIA MEDIULUI. Acum am următoarele întrebari: aceasta facultate este serioasa, ajungi sa ai un job ca lumea apoi ca să ai din ce trai? Aceasta facultate este una de divel submediocru, adică, repet, eu învăț din greu și am note foarte bune, daca ii spun cuiva unde vreau sa merg va zice ceva de genul "pfuai! Numai atât poți? Te credeam copil mai deștept! Facultatea aia e asa, numai ca să ai și tu o diploma."
Adica nu ma interesează neapărat ce spun ceilalți, doar ca vreau sa mi se ia în serios munca în viitor, sa fiu respectata...
Multumesc ca ati avut răbdare sa citiți!

Răspuns Câştigător
| 039liam35w a răspuns:

Buna! Am auzi ceva despre aceasta facultate si da,
poti castiga bani, dar nu sunt sigur ca in Romania. Din aceasta facultate poti ajunge ceva similar cu un cercetator(biolog, spre ex)
Dar, din pacate, tara nu are forte multi bani de investit in stiinta, astfel, cercetarea romaneasca find, drastic descurajata. Dar, dupa facultate poti pleca in strainatat ca cercetator, iar acolo, salariile sunt forte mari(in strainatate, salariul unui medic e mic pe langa cel al unui cercetator). Sa speram ca mai exista sanse ca ceva sa se schimbe. Sper ca te. am ajutat!
Success in continuare!

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca ai noroc, orice facultate e buna, poti ramane asistenta universitara si face o cariera acolo. Asa ca: daca restul sunt prosti, cu atat mai multe sanse au cei destepti.

Daca n-ai noroc, nicio facultate nu e buna, mori de foame cu diploma de medic sau de inginer softist in mana.

| mariam01 explică (pentru doctorandus):

Sigur, îmi place cum gândești și sunt total de acord cu tine... Dar voiam o părere despre aceasta facultate pentru ca nu am prea auzit de ea.

| 039liam35w a răspuns:

Buna! Am auzit ceva de facultatea asta si poti ajunge ceva similar cu un cercetator (cum ar fi biolog). Poti castiga chiar multi bani, dar nu sunt sigur ca in Romania. Aceasta tara nu are fonduri de investit in stiinta. Dar, poti pleca in strainatate ca cercetator, unde acolo salariile sunt forte mari. Sau ai putea sa te duci la studii direct acolo. Meseria de om de stiinta este una forte respectabila. La facultatea asta, trebuie sa te specializezi, cred, pe un domeniu de activitate(biologic, chime, geochimie, biochimie, geofizica, biofizica) sau ai putea sa te duci direct la facultatile respective.
Sper ca te. am ajuta!

| 039liam35w a răspuns:

Scuze, ti. am raspuns de 2 ori. Sunt nou pe site. Ul asta.