| Maria139 a întrebat:

sunt in clasa a 12, la liceu teologic, si as vrea sa ma duc pe informatica, programator, nu am facut in liceu deloc matematica, dar imi doresc mult sa urmez facultatea aceasta, am inteles ca nu prea e multa matematica, ma puteti sfatui?:.

9 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Mai, matematica nu e foarte multa, dar e nevoie de o gandire orientata spre real, ceea ce tie iti lipseste. In plus, ce informatica ai facut tu in liceu la profil teologic? Nu cred ca vei face fata la o asemenea facultate (de informatica), mai bine te-ai reorienta.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Bună! Dacă ești sigură că dorești asta, nu te lăsa. E adevărat, îți va fi foarte greu să începi și să înțelegi anumite concepte, însă eu sunt în primul an la facultatea de Calculatoare și te asigur că dacă ești destul de hotărâtă, vei putea reuși. Au mai fost alții care nu aveau boabă de informatică în minte și au reușit, nu ai fi prima. Cât despre matematică, vei avea nevoie. Eu, de exemplu, fac 3 tipuri de matematici, iar în anul al doilea semestrul al doilea nu cred că voi mai face deloc. Dar dacă vrei să faci asta, trebuie să fii foarte hotărâtă și determinată, însă dacă te-a atras meseria asta, simt că ai ceva în tine care totuși să fie înclinat spre real.

| Maria139 explică (pentru Raul9004):

O, multumesc foarte mult, de mare ajutor, raspunsul tauhappy

| taviyamato a răspuns:

Nu cred ca ai nici o sansa, stiu oameni care tot asa au fost la info si au spus ca a fost dezastru, acum suntem colegi la alta facultate si sunt destul de seriosi... este greu, sfatul meu prietenesc si de voie buna este sa iti alegi o licenta in alt domeniu al stiintelor de ex geografie sau biologie si sa faci un master in geoinformatica sau alt domeniu de nise. nu pot sa iti recomand din prima aceasta facultate pentru ca e destul de greu si de ex. aici la Sibiu e foarte greu sa te descurci. multi nu reusesc asa ca vezi ce faci big grin, gandeste-te mai bine la o facultate orientata catre stiinte si faci un master in info va fi mult mai ok pentru tine. mi se pare mult mai ok decat sa faci info big grin, si eu am terminat liceul de arta si am vrut sa fac info dar am renuntat pentru. ca mi-am dat seama ca nu am sanse

| boogdan91 a răspuns:

Doar in primul an faci matematica. Dar cum tu in liceu nu ai facut pic de informatica iti va fi cam greu daca nu ai deloc cunostinte despre informatica, si aici ma refer la programe c++,pascal, limbajele care se folosesc, etc.

| Iepurila a răspuns:

Lasa-te. Atat iti zic. Iti trebuie tot ce inseamna real. Si crede-ma ca ai de recuperat daca vrei sa te duci acolo. Nu o sa reusesti.

| Maria139 explică (pentru Iepurila):

De ce sa ma las? Eu deja am inceput de la cineva care e la master, sa iau cursurile din a 1, si sa invat, sa ma adaptez.

| Iepurila a răspuns (pentru Maria139):

Stiu pe cineva care a terminat liceu la profil mate-info si s-a dus la AC.big grin Si nu a rezistat mai mult de jumatate de an. Cu toate ca la liceu era printre primii din clasa. Si acum este la TCM si are 10 pe linie.happy Bafta!

| Maria139 explică:

Faza e ca nu vreau sa fac o facultate, usoara, doar pentru ca am fost la uman, facultatea asta necesita multa munca, si altceva nu as vedea ce as putea face...