| Xir0 a întrebat:

Buna! Sunt pe profilul Bio-Chimie la liceu, in clasa a 9-a. De cateva zile ma tot stresez cu o întrebare: ce voi face după liceu? In mod evident, planuiesc sa-mi continui studiile la facultate, dar nu am nici o idee ce fel de facultate voi alege, de fapt... nu am vreo idee ce meserie voi urma. Momentan am următoarele opțiuni în minte: 1)Pilot in aviatie civila 2)Chirurg 3)Domeniul calculatoarelor(informatica, software developer, etc). Pentru cei care au ales una dintre cele de mai sus, imi puteti spune va rog dacă ați făcut alegerea corectă? Cum ați știut ca asta vreți sa faceți? Iar... dacă sunt pe profil Bio-Chimie(științe ale naturii), voi putea cumva sa merg pe o cale a informaticii (Programator)?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu soun sa nu te sterzi de pe aucm, cu ce se poate intampla peste 4 ani.
Sterseaza-te pentru clasa a IX si invata pe rupe, ca numai de asta va depinde viitorul si cariera ta.

Ca sa ajungi ce vrei tu necesita enorm de multa munca cu invatatul, cu note foarte mari, cu multa, foarte mulat materie asimilata.

Alegerea corecta o poti face NUMAI tu, dar nu acum, ci dupa ce termini clasa a X-a, cand vei avea mult mai mult minte si discernamant, decat ai acum.

| liliana77any a răspuns:

Buna! Da, dupa ce termini liceul poti merge la o facultate de Informatica sau Inginerie.
Mult succes!