| popi a întrebat:

Deci sunt clasa a VIII-a anul acesta, si acusi vine examenul, si desigur trebuie sa ma gandesc la ce liceu sa ma duc si pe ce drumsa iau, asa ca aceasta este itnrebarea mea: daca merg pe MATEMATICA-INFORMATICA, si urmez facultate de informatica, care sunt meseriile IT pe care le pot urma dupa studierea informaticii? De exemplu programator, inginer software, tester etc. Imi puteti da cat mai multe optiuni? Va multumesc.

3 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Incearca sa te gindesti si daca ai pasiune sau interes pentru ceva. Nu numai ce meserie vei avea.
Dar ai timp in liceu sa reflectezi. Daca esti la specialitatea asta in final vei putea sa alegi si alte meserii, artistice, medicina etc.
Eu le recomand tuturor bioelctronica, genetica etc (nu medicina neaparat). Cred ca s-a cam umplut lumea de computer nerds care cred ca se pricep la de toate (grafica, arhitectura, foto, copy writing) dar desi nu au invatat de ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu doar tine-te de treaba, matematica multa, dar multa, ca sa fii baiat inteligent, si niste fizica + romana si celelalte materii, la bac da mate-info + romana, si ai incheiat, ca informatician ai enorm de multe sanse daca te duce capul la matematica/fizica+romana o limba straina este in plus daca o stii de nivel B2, si ai incheiat orice situatie, devii ori cibernetician, ori informatician, ori programator, ori depanator hardware/software/servere dedicate si toate cele, orice vrei tu. Doar invata bine matematica, fizica, romana + o limba straina (engleza-franceza-germana) sa stii foarte bine de nivel B2, si gata.

| Extraterestru2 a răspuns:

Daca faci mate-info si facultatea de informatica potu urma ABSOLUT orice meserie de IT.