| FuFuVercetti a întrebat:

Buna TPU am niste intrebari pentru voi sper sa-mi raspundeti 1) Ce salariu are un asistent social si ce salariu are un functionar public? 2) Ce salariu ia un contabil? 3) Ce credeti ca facultate ar trebui sa fac? Sunt la un liceu tehnologic profil turism si mi-ar placea o munca de birou mai profitabila nu munca de aia in care sa depun efort fizic. Va rog frumos sa-mi spuneti happy

7 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Daca stai bine la mate mergi la contabilitate. nu vei regreta prea tare mai tz.
succese

| mixxjim a răspuns:

Asistentul social este tot functionar public, deci salariul e acelasi. In sistemul de stat/bugetar nivelul salariilor de baza e cam acelasi iar diferentierea se face in functie de vechime si eventual de unel sporuri acordate in functie de domeniul de activitate si de interes al domeniului respectiv. Ca incepator, angajat imediat dupa facultate pe prima pozitie de pornire in sistemul de stat pleci de pe la 700-800 lei pe luna. Contabilul se poate angaja si in domeniul privat cu un salariu ceva mai marisor la inceput, undeva la 350-400 de euro pe luna *deci cam dublu fata de stat), depinde unde se angajeaza, de negociat salariul etc. Salariul poate creste apoi anual in functie de ealuari si de performante. Ti-as recomanda contabilitatea, ai ceva mai multe sanse de angajare decat ca asistent social sau chiar poti profesa pe cont propriu, pe cand ca asistent social nu poti face asta. Succes!

| zuzualina a răspuns:

1. 1000€/lună
2. 1000€/lună
3. Politehnica laughing rolling on the floor Devii prof de mate.

Tu crezi că un asistent social stă numai la birou?!

| alessia5158 a răspuns (pentru zuzualina):

Zuzulino,
Faci misto! Salarii de 1000 euro/luna au, in Romania, numai un numar de 63 functionari "de lux"---vezi articolul :http://www.gandul.info/......i-10987305
Cum sa aiba un amarat de asistent social cu 3 ani de facultate sau un contabil, salariat la stat, 1000 de euro daca un medic rezident castiga 200 euro /luna?!? In sectorul privat, salariile sunt cu ceva mai mari decat cele din sectorul de stat, dar pentru a avea un salariu bun trebuie sa ocupi si o o functie de rang superior.

| zuzualina a răspuns (pentru alessia5158):

Dacă nu te-ai prins, eu ziceam la mişto... sad
Nevermind, în medie, intre 500-800 lei/luna.

| alessia5158 a răspuns (pentru zuzualina):

Intrebarea NU este pusa " la misto" pentru a-i da un raspuns pe masura, in stil mistocaresc --- omul vrea niste informatii despre care crede ca il pot ajuta in orientarea sa profesionala.

| zuzualina a răspuns (pentru alessia5158):

Pe jumătate.
Din atatea situatii prezentate la TV ar fi trebuit să-şi dea seama că nu este DOAR muncă de birou ( cam pe nicăieri nu e asa... )