| muziclive a întrebat:

Bună TPU! Am o întrebare. Dacă nu am urmat facultatea de informatică, dar mă înscriu la un curs/cursuri de IT, aș avea șanse să profesez în domeniu? Aveți exemple de asemenea cazuri? Am terminat o facultate cu profil uman, însă parcă nu mă satisface finciar.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat esti tu de buna la matematica, ca IT-ul se ia cu multa matematica si logica, altfel nu vei reusi sa profesezi niciodata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Șansă de a profesa in domeniu tine mai mult de tine decat de cursuri. Programare a o chestie care se învață pe cont propriu. Cursurile și chiar facultățile de profil au scopul doar de a da niste direcții.

| sierra1 a răspuns:

Vrei să fii stabil pe vreun post (chiar dacă știi oleacă de programare) și să nu-ți tremure bretelele la orice nou venit? Fă o facultă și lasă gargara cu cursurile așa cum iți propun - total pe lângă - unii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Dismally a răspuns:

Nici de cursuri nu ai nevoie daca esti bun.

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns:

Sunt multi care au facut cursuri in defavoarea facultatii si s-au angajat, am un var care e programator de 10 ani de zile si are asemenea colegi, ii apreciez pentru alegerea lor pentru ca programa facultatilor este foarte invechita, vine o fosila care iti preda assembly dintr-o carte din 1996 si Java din 2001 cu ide-uri uitate care se foloseau pe vremea lui Pazvante Chioru pana adormi, stiu ce vorbesc pentru ca in prezent sunt la o facultate de informatica, doar profesorii mai tinerei isi dau silinta si vor sa te invete ceva folositor pentru piata muncii

| StefanIohan a răspuns:

Găsești si fără diplome
Mai greu dar cu timpul faci un CV si ii dai la greu