| Hetea_Andreea_1995 a întrebat:

Am si eu o intrebare : eu vreau sa devin traducator (preferabil autorizat) de limba chineza. Stiu ca pentru asta e nevoie de niste examene de la minister, pe care trebuie sa le trec, pentru a dovedi ca sunt capabila sa devin un o traducatoare autorizata, pe langa diverse acte + diploma de bacalaureat cel putin. Ceea ce nu stiu este : e nevoie de studii post-liceale? In Romania nu prea sunt sectii speciale pentru limba chineza, iar in strainatate nu am posibilitatea sa studiez din motive financiare. Presupunand ca stiu limba de acasa sau prin lectii neoficiale si dau examenele acelea, pot deveni traducator autorizat fara sa fi facut studii post-liceale? Multumesc mult, dau funda!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu se poate asa ceva.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred ca se poate, mai ales fara studii post-liceale. Cred ca iti trebuie cel putin o diploma univeristara ori a unei facultati. Ai putea incerca sa obtii un loc la buget la Facultatea de Limbi Straine din cadrul Universitatii, pentru limba chineza si o alta limba pe care o doresti, daca spui ca nu ai prea multe posibilitati financiare.