| anonim_4396 a întrebat:

Anul viitor intru la liceu si as vrea sa dau la economie.

Vreau sa va intreb pe ce materii se bazeaza acest profil? Si un contabil cam ce salariu are lunar(asta dupa ce voi termina si facultatea... dar este o curiozitate :d)?

Funda celui mai bun raspuns si voturii celorlalt!

Răspuns Câştigător
| andreidraga a răspuns:

Se bazeaza pe urmatoarele materii :
Economie
Matematica
Informatica
Engleza ( pentru a intelege mai bine materialele, de exemplu cartea lui Gregory Mankiv de economie - cand vei fi la facultate )

La salariu depinde... poti sa iei doar 8 milioane, dar poti sa sari si de 1000 euro. Depinde de cum, unde si cat lucrezi. happy

1 răspuns:
| taviyamato a răspuns:

Mama mea este contabila doar cu liceul si acum - cand este la pensie - ia salariu 10 mil si ceva - dupa o viata de munca. Fara facultate nu iei salariu bun, cu facultate iei 20 de milioane sau minim 15. Daca nimeresti contabil-sef la o firma mare si puternica cifrele sunt mari 1000 sau 2000 de euro, am vazut astfel de anunturi pe internet. Se face matematica si oricum este o meserie cautata, dar vei avea mult de lucru 8-9 ore pe zi sau depinde unde ti contabilitatea, este o meserie cautata-repet, si vei avea un viitor DOAR si MAI ALES daca faci o facultate in domeniu. Pe langa asta trebuie sa stii ca matematica e sfanta acolo si iti recomand o limba straina sau chiar 2 limbi straine pentru ca te vor ajuta ENORM, poate vei lucra la o multinationala si vei avea nevoie de ele. Succes!