| alonegirl a întrebat:

Heyhappy
am si eu o curiozitate:a facut cineva facultatea de drept?
anul asta in toamna, intru la liceu si as vrea sa-mi aleg un profil care sa ma ajute mai tarziu la facultatea de drept.
pe ce materii se bazeaza exact stiintele juridice?
si inca ceva:cum pot obtine o bursa la o facultate din strainatate?

mersi :*:*

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt jurist si daca vrei sa urmezi facultatea de drept cel mai bine este sa urmezi profilul uman. Stiintele juridice nu se bazeaza pe materii din liceu, dar este bine sa ai un vocabular bogat si sa stii redacta in scris cat mai bine.
Bursa in strainatate o sa poti obtine daca o sa inveti bine, inclusiv o limba straina, de preferinta franceza, deoarece Franta are un sistem de drept asemanator noua. Succes!

| ikram a răspuns:

Eu termin anul asta dreptul. Am terminat liceul specializarea mate-info (iti recomand aceasta specializare o sa te ajute sa inveti logic, si plus ca daca te ve+i razgandi, daca faci aceasta specializare vei putea merge la orice facultate iti doresti)

Materiile care se fac la drept nu se studiaza in liceu asa ca nu are importanta liceul.
Prin facultate, cel putin la univ al i cuza iasi poti obtine burse erasmus sunt la universitati din diferite tari (franta, germania, finlanda, spania, italia, grecia). Pentru a putea fi selectionata trebuie intrunite mai multe conditii, cum ar fi media (de la facultate) si un interviu. Bursele se dau pentru un semestru (anii 2, 3, master anul 1, docotorat).

Inainte sa dai la Facultatea de drept gandeste+te bine ce poti face dupa, eu am multi colegi care termina aceasta facultate si degeaba o termina.

Răspuns utilizator avertizat
| jojobg a răspuns:

Ui si eu tot la drept vreau sa ajung. btw` nu depinde profilul liceului desi Realul are mai multe variante si e mai benefic decat Umanul. dar acum trebuie sa te decizi singura ce iti place mai mult. si cu bursa, eu stiam ca se obtine pe baza succeselor scolare;]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu as da la drept insa taxele mi se par exagerate. oare se merita sa dau 30 de milioane pe an?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E saturata piata de absolventi de drept, iar in justitie e coruptie mare. De asta as fi tentat sa dau la drept ca sa curat macar tentaculele caracatitei. Stiu ca nu pot sa fac dreptate de unul singur! Oare as rezista sa lucrez in domeniul juridic atata timp cat sunt un om incoruptibil?

| Sappho a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista oameni incoruptibili

| Iubesc Limonada a răspuns:

Nu e adevarat Morphine. Daca mergi la uman poti face facultatea de Jurnalism. medicina, drept, stiinte politice etc. iar daca mergi la real urmezi ASE-ul care nu pre e de fete. Eu iti recomand profilul uman. La ce liceu vrei sa mergi?

| alonegirl explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
nu pot sa dau fundita pentru ca toate sunt foarte folositoare si nu merita sa fac o diferenta
in schimb le voi vota.
pupici:*:*

| Alexsutzu a răspuns:

Ei bine eu sunt de abia clasa a saptea, si deja ma gandeasc la ce profil vreau sa dau, UMAN. Iar apoi voi da la facultatea de drept, deoarece am foarte multe rude care lucreaza in acest domeniu, si a inceput sa-mi placa ce fac ei.