| mirelutza21 a întrebat:

Buna,TPU! happy As dori sa stiu care sunt materiile care se studiazal a facultatea de Management Turistic big grin (ma intereseaza in mod special daca se studiaza matematica si la ce nivel). Este aceasta facultate una buna si de ce? (mentionez ca nu doresc s-o fac in Romania, ci in alta tara happy ) Multumesc anticipat! (dau funda la raspunsul care ma va ajuta cel mai mult in decizia pe care urmez s-o iau! )

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Planurile de studiu difera si de la o facultate la alta, deci ce sa mai spun de la o tara la alta... Fiecare apreciaza individual importanta unei materii in structura meseriei respective si in functie de nivelul studiilor liceale din tara respectiva, de cadrele didactice disponibile tec. Deci nu cred sa-ti poata spune cineva ceva precis nestiind nici tara in care vrei sa faci studiile. In Romania, in principiu se face matematica aplicata in economie in semestrul 1 din anul 1 - nimic de netrecut. Facultatea este buna in masura in care ai deja niste relatii/posibilitatea sa te angajezi in domeniu altfel, in cazul fericit, incepi ca un simplu agent de turism intr-o agentie de turism, platit la procent din vanzari. Succes!

| mirelutza21 explică (pentru mixxjim):

Eu sunt la profil de filologie, dar mi-a placut dintotdeauna matematica! happy Inteleg destul de bine cum se rezolva problemele si calculez foarte repede in minte operatii cu numere mari. Ceea ce vreau sa stiu este, daca matematica din clasele XI, respectiv XII imi este necesara pentru a urma aceasta facultate, deoarece eu fiind pe a XI n-o mai studiez deloc.(am facut doar pana intr-a zecea din pacate...happy )