| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU as vrea sa ma inscriu la liceul militar am 14 ani si sunt pe clasa a 6 a cine stie ce probe vor fi pentru admitere?? cum este acolo? fete sunt? intreb pentru ca daca proba fizica(care ma cam sperie)este prea grea sa stiu si sa ma pun pe munca

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Uite aici http://www.cantemircml.ro/? page_id=17 conditiile de inscriere si examen pentru anul asta la liceul militar breaza, probele de admitere si subiectele de teorie date anii trecuti, sa-ti faci o idee de nivel. sunt 20 de locuri pentru fete si 100 de locuri baieti. la proba fizica o sa ai de dat rezistenta, ai putea sa te apuci de alergat, progresiv, rau nu-ti face si daca nu dai la militar, iar daca dai te ajuta. poate ar trebui sa vorbesti cu proful de sport, sa-i spui ca te gandesti sa dai la liceul militar, poate te ajuta macar cu niste sfaturi, daca nu chiar cu un pic de antrenament. problema cea mai mare insa nu e admiterea, ci viata acolo si instructia de pe perioada liceului, chiar ar trebui sa ai o structura destul de rezistenta sa faci fata la instructie, la marsuri de foarte multi km cu greutate in spate, eventual la viata de internat in sistem militar :) mult succes!

| Dana211 a răspuns:

Intra pe site-ul liceului la care vrei sa mergi si acolo iti sunt afisate probele. Inainte de astea trebuie sa mergi la un centru de recrutare pentru niste acte, iti faci o vizita medicala, apoi esti chemat pentru o proba psihologica ( care e eliminatorie), o testare sportiva (la fel eliminatorie si care e afisata pe site-ul MApN) si apoi un interviu.

| fantomadinmormant a răspuns:

Ce medii ai avut pe clasele 5, 6, 7, 8 si la examen?

| risa13morgan a răspuns (pentru fantomadinmormant):

Pai sunt pe a 6 a da pe a 5a am avut 9.42 si am note bune