| Marianx a întrebat:

care este legatura dintre algoritmica care o facem in liceu si programarea de care se ocupa un programator / inginer software, ma ajuta la ceva in afara de a-mi dezvolta gandirea?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Fix ce ai zis, gindirea structurata si intelegerea principiilor unui limbaj de programare, fix ceea ce conteaza cu adevarat pentru un programator bun. Prin programator bun inteleg "flexibil", nu un automat care stie un limbaj si nimic altceva, nefiind nici dispus sa invete chestii noi (astia de obicei ajung profesori...).

| Marianx explică (pentru KodrutZ):

Multumesc de raspuns, referitor tot la munca de programator, cine crezi ca ar ajunge un programator mai bun un olimpic la matematic sau un olimpic la informatica?

| KodrutZ a răspuns (pentru Marianx):

Cel caruia ii place ce face si nu se gindeste la bani.