| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Cum este ingineria medicala pentru fete? Imi puteti da cateva detalii? Este ceva ce chiar as vrea sa urmez insa m-au cam descurajat multi spunandu-mi ca se cauta foarte putini, ca trebuie sa fie barbati etc.

6 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Cine a zis asta este foarte imaginar, din perspectiva mea, eu am vazut total opusul. Cand raspundea un elev profesorul de abia zicea ceva, cand raspundea o eleva parea mult mai interesat de ceea ce zice ea, desi era cam tot acelasi lucru. Cine ti-a zis asta poate a incurcat sexele. Dar poate este si experienta mea persoanala... Depinde de la om la om, dar in general este o comunicare mai speciala intre 2 persoane de sexe diferite decat acelasi sex.

| anonim_4396 explică (pentru ubox7007):

Nu ma refer in timpul cursurilor, ci dupa, cand trebuie sa te angajezi. Repet, am inteles ca se cauta mai mult barbati si de asemenea ca au nevoie de foarte putini in acest domeniu, asta voiam sa stiu daca este adevarat

| ubox7007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate am auzit de la un prieten care a facut facultatea asta, nu conteaza femeie sau barbat, aceste discriminari sunt ilegale, totul se face dupa cv, unde este foarte, foarte extrem de importanta experienta, din cate am auzit, caci atunci cand termini o facultate tu si alti X-numar toti sunteti cam la fel, dar experienta acumulata ori de la un servici in timpul facultati, in domeniu, sau cat de cat apropiat sau si voluntariat este buna. El a fost angajat inca din timpu facultati (nu stiu multe detalii) si stiu ca tot la firma aceea a ramas si a fost promovat la inginer sau nu mai stiu exact ce, in fine... este greu, nu este ca si gand faci medicina/academia fortelor terestre ca sa iesi direct pe un post, trebuie sa muncesti mult daca asta iti place. Diferentieri dintre barbati femeie, nu cred ca se fac, dar asta depinde de unde pici, caci daca reusesti sa te angajezi la un tampit nu te astepta sa fie genial. Acuma na... normal ca daca se scot pe banda rulanta absolventi, nu prea se cauta, uni au pile de ii doare undeva. Sigura nu este profesia pe care o alegi, dar daca "dai din coate" exista (nu este garantat) sansa sa intri pe un post bun, acuma discriminari nu ar trebui sa se faca, in general toti sunt impotriva discriminarilor, dar din nou, de multe ori ai sa vezi oameni foarte incompetenti in funti cheie.

| anonim_4396 explică (pentru ubox7007):

Aam inteles, deci la inginerie medicala fata de medicina sau altele nu ai un post asigurat dupa ce termini facultatea. Crezi ca il poti intreba mai multe despre facultate pe prietenul tau? Daca nu e prea mare deranjul-chiar m-ar ajuta enorm.Multumesc mult

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Dupa parerea mea cine termina o facultate de inginerie medicala ar trebui sa se priceapa in domeniul productiei instrumentelor medicale nu a folosirii lor, asa ca as recomanda o astfel de facultate in cadrul unei universitati tehnice.

| anonim_4396 explică (pentru Axz_axn_1978):

Ok,mersi.dar nu asta a fost intrebarea, as fi vrut sa stiu mai multe in special din cauza faptului ca sunt fata si nu stiu daca se cauta numai barbati sau nu