| KenGi16 a întrebat:

In Romania, la ce facultate se mai poate studia ingineria medicala in afara de UPB? Din cate stiu, se poate si la UTCN dar n-am gasit prea multe informatii despre asta. Daca puteti, as vrea exemple de universitati si din afara la care se poate studia ingineria medicala

3 răspunsuri:
| EcceHomo a răspuns:

Ingineria medicală se poate studia(și este o facultate ușoară, dar tot în cadrul UPB) la ramura "știința și ingineria materialelor. Apoi faci un master în ingineria medicală la Polizu. Oricum facultatea nu te ajuta foarte mult.

| Hdhdj a răspuns (pentru EcceHomo):

Este nevoie de multă mate la Inginerie medicală?

| EcceHomo a răspuns (pentru Hdhdj):

În primii doi ani, da, câte un semestru. În primul an, faci geometrie și desen tehnic, în al doilea, matematici speciale. În rest, chimie, biologie, biofizica biochimie. Informatica...