| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Daca ma poate ajuta cineva care știe, dacă eu fiind asistent medical de profesie, iar diploma mea expira anul acesta în august si eu nu am practicat deloc aceasta meserie, lucrez dar în alt domeniu. Si daca as vrea sa ma angajez luna viitoare în aprilie ca asistentă, va mai trebui sa fac acea practica de 3 sau 6 luni (cea pentru reevaluare) având în vedere ca eu deja as fi angajata cu 3 luni înaintea termenului de expirare a diplomei de licenta. M-as bucura enorm dacă mi-ar putea răspunde cineva. Mersi!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O diploma nu expira, este exact cum ai spune ca studiile terminate expira.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu m-am exprimat eu cum trebuie, scuze. M am referit la faptul ca trebuie sa dai o reatestare ca asistent medical ca să poți practica meseria. Dacă nu practici meseria timp de 5 ani, vei fi reatestat. Se face o practica de 3 sau 6 luni, nu stiu exact, și se da un test ca la examenul de licenta. Altfel nu mai poți practica meseria pentru ca nu iti eliberează instituția avizul de practica. Pe scurt a expirat diploma. Eu am vrut doar sa pun o întrebare scurta nu sa ma înșir și sa ma explic cum am făcut o acum. Cine ar fi fost în domeniu sau ar fi știut ceva despre el, ar fi înțeles la ce m-am referit oricum. Totuși nu vad de ce ai răspuns. Ți s-a părut ca ma ajuți corectandu ma? Ei pai atunci, mulțumesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, noi nu stim dar ceea ce poti face tu este sa suni la scoala unde ai facut cursurile unde ti ai luat licenta si sa i intrebi care sunt pasii pe care va trebuii sa i faci ca sa te angajezi, sau suna la clinica unde vrei sa fi asistenta si intreaba i, mai trebuie sa faci din nou practica sau ei te angajeaza si asa avand in vedere ca tu ai deja diploma, ce varsta ai? Si asistenta unde vei fi in spital sau la medici de familie ori cabinet stomatologic? Succes.

| SharpEagle a răspuns:

Are dreptate colegul, degeaba il certi. Diploma nu o sa expire niciodata, ci dreptul tau de a practica (sau atestatul respectiv, ce-o fi, pentru ca nu ai practicat).
E ca si cum ai fi luat sala la carnet, dar nu si traseul, trebuie sa mai dai traseul, nu si sala. Sau e ca si cum ai avea adeverinta de absolvire a anilor de facultate, dar nu ai licenta luata.

Si e cam limpede cum sta treaba: va trebui sa faci practica.

| MrAM a răspuns:

Mergi la ordinul asistentilor de care apartii si o sa te indrume ei ce ai de facut. Bafta!