| anonim_4396 a întrebat:

De curand am luat in calcul ideea de a urma facultatea de medicina, dar nu am decis inca spre ce ramura ma voi indrepta. Avand in vedere ca eu urmez un liceu cu profil uman (filologie) as dori sa stiu daca trebuie neaparat chimie pentru a intra la medicina.Si cum sa ma pregatesc? Sa merg la meditatii de biologie/chimie?

4 răspunsuri:
| NoRestForTheWicked a răspuns:

Si eu ma pregatesc pentru medicina, depinde de facultate, la unele iti cere si chimie la admitere la altele poti alege intre chimie biologie si fizica.
Daca vrei sa stii ceva anume si te pot ajuta, nu ezita sa intrebi big grin
Bafta cu invatatulwinking

| Crocaa a răspuns (pentru NoRestForTheWicked):

Pai eu as vrea la Timisoara, dar nu stiu daca este acreditata.Tu unde vrei sa mergi? Si cum te pregatesti?

| cosmincuriosu97 a răspuns:

Da,iti trebuie chimie

| JoannaBbb a răspuns:

Orele pe care le faci la profilul de filologie nu sunt de ajuns pentru a intra la medicina. Ai neoie de meditatii.cat despre chimie nu stiu sigur dar presupun ca da. Daca dai la medicina te poti decide in ultimul an de facultate pe ce ramura vrei sa te axezi in primii ani ai timp sa te decizi. Ai grija.e mult de invatat!