| anonim_4396 a întrebat:

Este vorba despre planurile mele de viitor.Sunt de abia in clasa a6-a dar ma gandesc dinainte la ce vreau sa devin si ce meserie voi practica.Ei bine, este o problema pentru ca nu stiu ce sa aleg.
De cand eram mica voiam sa devin actrita, recunosc ca actoria era si o moda pe atunci dar ador teatrul, in el ma regasesc, ador sa merg pe scena si simt ca actoria ma reprezinta.Fac parte din echipa de teatru a scolii, chiar am interpretat rolul principal intr-un film de scurt metraj.In concluzie imi place actoria foarte foarte mult.
Dupa ce am trecut de impasul asta cu teatrul, m-am gandit sa devin medic pediatru sau psiholog.Am mizat mai mult pe medic deoarece tin foarte mult la statut.Am fost incurajata de mama mea si mi-a recomandat sa devvin medic pentru ca este o meserie de viitor, nu ca teatrul care a inceput sa scada in ciuda talentelor existente in Romania.
Problema este ca nu stiu pe ce materie sa ma axez, tinand cont ca trebuie sa aleg intre pasiunea mea si o meserie foarte buna.Mereu am tinut cont de sfaturile mamei, de aceea imi este si mai greu sa ma decid.Initial am vrut sa intru pe profilul filologie dar dat fiind faptul ca as merge pe medicina, nu stiu pe ce profil sa intru.Liceul nu este vreo proble, deoarece voi intra la cel mai bun, doar profilul imi da "batai de cap".
As vrea, daca se poate sa primesc niste sfaturi din partea voastra pentru ca simt nevoia de niste pareri.
Multumesc anticipat.!

Răspuns Câştigător
| gabryelm3 a răspuns:

Important este ce iti place tie, mai ai timp sa te gandesti ce vrei sa te faci esti inca micuta, mai sfatuieste-te cu parintii cu profesorii si vezi ce te decizi, succesbig grin

| AndraRox a răspuns (pentru gabryelm3):

Multumesc si da, stiu ca sunt mica dar totusi ma gandesc dinainte pentru a fi mai usor, pentru ca, toti stim ca mediile din clasele 5-8 sunt foarte importante pentru a putea da la un liceu bun. Multumesc inca o data si voi tine cont de parerea ta, si daca ma gandesc mai bine chiar asta voi face.

8 răspunsuri:
| Iubibilăă a răspuns:

Eu am 13 ani acum, si la 12 ani vroiam sa fiu redactor, dar in prezent vreau sa ma fac top model. Cred ca si tie ti se potriveste...

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Buna! Si eu sunt tot in clasa a 6-a si deja ma gandesc la ce sa devin. Am avut si eu problema ta. Dar eu trebuia sa aleg dintre reporter (care este pasiunea mea) si avocat (care este o meserie foarte buna). Mda... ai dreptate ca actoria nu prea mai este respectata in zilele noastre, dar si medicina este interesanta. O sa-ti spun la ce m-am gamdit eu si sper ca os sa-ti placa ideeahappy. Eu spun sa alegi medicina ca prima optiune, iar in timpul liber poti face scenete si spectacole. Verisoara mea isi dorea sa devina hairstyliste, dar asta face in timpul liber, iar in rest, isi face treaba cealaltahappy. Dar trebuie si sa iti placa jobul acesta de medic, caci nu vei reusi nimic daca nu iti place, mai ales sa salvezi oameniihappy.

| AndraRox a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Da, am tinut cont de raspunsuri si cred ca ma voi face medic, dar totusi nu vreau sa renunt la actorie si nu prea stiu cum sa fac teatru in timpul liber. Adica am incercat acelasi lucru cu scoala si dansurile(si ele imi plac foarte mult) si am renuntat la ele pentru ca trebuia sa renunt la scoala doua zile pe saptamana, invoita bineinteles, dar nu am putut si plus de asta eu in fiecare sambata eram pe la scoala din cauza ca erau foarte multe concursuri.
De aceea cred ca nu prea voi pute sa fac si actorie in timpul liber, ma rog asta pana intru la lceu, chiar si dupa, pentru ca am nevoie de foarte multi ani pentru a devenii medic si ani de studiu individul si practic.
Iti multumesc foarte mult pentru raspuns chiar imi este de folos.

| NuDauNiciunNume a răspuns (pentru AndraRox):

Ma refer in vacanta

| Antonica a răspuns:

Eu spun sa le faci pe amandoua, de luni - vineri medic, n timpul liber actrita

| AndraRox a răspuns (pentru Antonica):

Pai da dar stii, nu e prea usor, eu m-am gandit la asta dar nu o sa pot sa le fac pe amandoua mai bine una si buna in care sa ma implic "trup si suflet- cum se spune". Oricum iti apreciez raspunsul si iti multumesc ca ai avut rabdare sa citesti tot ce am scris si sa imi dai un sfat.

| Antonica a răspuns (pentru AndraRox):

Mersi