| Gabriel048 a întrebat:

Salutare, sunt clasa a 12 a și nu am niciun interes sa dau bacul sau să mă duc la facultate, mi se pare absolut o pierdere de timp. Doresc ceva destul de bănos totuși sau macar decent pentru ce va urma să fac in viitor. Cineva are vreo sugestie?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sugestia mea este sa dai bacul si sa mergi la o facultate. Nu gasesti meserie banoasă fara bac si facultate. Mai ales in anumite meserii. IT de exemplu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sudor si mai ales autogen. Este o meserie foarte cautata si poti ajunge la 4500 - 5000 de Euro pe luna.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2I1XwMQ

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde ce pretentii ai de la jobul ala ca toate meseriile clasice se platesc bine. Poti sa faci un cursa de electrician, instalator, zugrav etc. iar daca nu ai pretentii sa stai mult acasa inculsiv tiristii iau cateva mii de euro pe luna.

Eu tot zic ca facultatea iti da cele mai mari sanse la un job mai elegant, dar variante exista.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand o sa încerci sa te angajezi ca orice, si pe salariu minim nu pe salariul pe care visezi tu ai sa ai o mica surpriza sa vezi cata pierdere de timp e de fapt diploma de bac in conditiile in care doar poate pe santier sau pe la curățenie te mai angajeaza fara.

| sierra1 a răspuns:

Vrei bani mulți fără școală? ok... ce știi să faci bine de tot?

| SkateFunk a răspuns (pentru sierra1):

Cămătar
Recuperator
Proxenet
Falsificator de carduri/bani
Samsar
Peste
Mercenar
Manager videochaturi
Rechineala (taxi la negru)
Hitman (asasin platit)
etc

| EcceHomo a răspuns (pentru SkateFunk):

Sau țaca în târg.

| SkateFunk a răspuns (pentru EcceHomo):

Dap si apropo era sa mai uit de sapator de morminte big grin

| anonimg a răspuns:

Dacă faci facultatea vei ajunge inginer. Numai așa vei putea câștiga bani mai mulți.
Între timp poți să lucrezi în construcții (pentru că aici se mai găsește de lucru) sau altceva ce ți-ar place să faci.

| Frank51 a răspuns:

Înveți Java și Python, în maxim 2 ani ești senior dacă te ții de treabă, salariul trece de 10000 net, pe urmă poți lua proiecte particular.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Senioritatea in programare nu se considera pe principii de cat de repede inveti ci cata experienta ai. 2 ani de invatat nu e experienta de senior

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Depinde cât % din cei 2 ani au fost dedicați, unii învață mult, alții puțin spre deloc, dacă ai motivație în 2 ani poți ajunge foarte sus, vorbesc de un caz ideal.

| Werrich a răspuns:

Cămătar
Recuperator
Falsificator de carduri

| AnastasiaK a răspuns:

Facultatea hai ca mai inteleg sa nu ai interes sa o faci că înseamnă să investești timp. Dar bacul presupune doar câteva ore așa că nu cred că vorbim de faptul că "nu ai interes" să-l dai, ci mai degrabă că nu ești capabil să-l iei...și asta e o problemă.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Asta e dovada vie a ce poate face capitalismul din oameni.
În acest sistem bazat pe producție-consum, în care banul a devenit dumnezeul nostru iar țelul nostru - acumularea de capital -, este firesc să apară astfel de tipare în gândire. Oamenii se întreabă: "De ce să fac școală, să dau bacul, să fac o facultate, dacă oricum pot face bani și în alte feluri? Deci școala și facultatea sunt inutile pentru că n-a duc bani, nu?" Dar eu te întreb: OARE NU AVEA EDUCAȚIA ALT SCOP?! Oare scopul educației nu era altul decât să faci bani? Oare nu cumva scopul educației este să te ajute să gândești critic? (Lucru care, evident, nu este dorit de cei de la guvernare?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi muncitor in strainatate. Pui caramizi pe 1500 euro

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy Găsește-ți un loc de muncă!winking Funda? big grin

| NoneOfUrBusiness a răspuns:

Hello! Eu te sfătuiesc sa te mai gandesti la ambele. Fara bac nu prea te angajeaza nimeni. Desi cred cu tarie ca o inteligenta nu este neaparat reflectata in studiile pe care le ai, cel mai mare regret al meu este ca nu am terminat macar clasa a 12( probleme financiare in familie). Acum desi stiu ca as avea potential mai mare, ma limitează totusi studiile. Am vazut cazuri de incompetenta, dar aveau un job mai bine platit că aveau mai multe studii. Asa ca daca iti permiti financiar, fa-le pe amândouă! Este o investitie in tine daca pe viitor vrei un trai decent.

| kameliae a răspuns:

Urmeaza un curs.
De ex:un curs in IT.(se castiga bani multi.) ->Cauta CODECOOL pe Google, au mai multe cursuri.
(unele cursuri au diploma recunoscută international)
Recomandarea mea:da bacul, dar nu mai fa o facultate..succes in viitor!

| Cristian29 a răspuns:

Da macar bacul, ca iti cere peste tot asta.
Facultatea o faci numai cand stii ce vrei sa faci in viitor, nu o faci asa ca sa o ai la mana.
Trebuie sa ai o inclinatie spre ceva inainte de a investi timp si bani.
Am multe cunostinte care traiesc bine fara facultate dar ei sunt priceputi pe meseria o lor, gen faianta, zugravire, montatori etc.
Nu-ti trebuie facultate pentru asa ceva dar inca o data depinde de inclinatia ta.