| Marius0111 a întrebat:

TpU
Va rog fara glume sau chesti rautacioase!
Eu chiar doresc sa devin astronaut si sa studiez spatiul.Dar nu stiu ce trebuie sa studiez si la ce liceu sa aplic si facultate.
De cand ma stiu imi place spatiu si am fost curios in privinta lui tot timpul mi-am pus intrebari legate de el de ex:de ce nu cad planetele. sau exista extraterestri.de ce nu putem merge pe alte plante. etc.
La socala sunt un elev de nota 9-8.Imi place matematica engleza chimia biologia si putin fizica + sport.
va rog imi spuneti ce trebuie sa studiez si ce trebuie sa fac?
de mic am avut o obsesie fata de spatiu si tin neaparat sa ajung acolo. deci va rog spuneti-mi si mie ce sa studiez si sa fac?

dau funda + vot

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Nu stiu de studii, dar din ce am citit eu (acum vreo cateva luni) criteriul varstei e foarte important. Cu studiile, indiferent daca e sau nu un criteriu pentru ei, cred ca e oricum mai bine pentru tine sa le finalizezi. Si daca incerci la asa ceva (si doar sa fii astronaut aici, nu neaparat sa mergi pe Marte), ai nevoie sa ai cunostinte solide din cate stiu. Succes orice ai alege!

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Faci o confuzie. Iti doresti probabil sa devii astronom (sau astro-fizician), nu astronaut. Astronautii nu ''studiaza spatiul''. Poti aplica la Institutul de Astro-fizica sau poti face cursuri de astronomie. Fizica e imperativa.

| Aly07 a răspuns:

Trebuie sa inveti multa matematica si fizica, cred.

| diaac a răspuns:

Liceu de profil real. Ca facultate, nu stiu ce sa iti spun, probabil astrofizica ceea ce nu stiu sa existe in Romania. Poate te-ar interesa aceasta oportunitate, cand vei fi major: http://www.mars-one.com/

| Marius0111 explică (pentru diaac):

Mise pare intresant cam in anul 2019 as pute si eu sa aplic aici dar asta e chestia nu stiu daca voi fi selectionat la misiune daca nu am studile incheiate.

| Marius0111 explică:

Nu neaparat la nasa si la esa