| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa dau pe la vara la facultatea de medicina de la Oradea si am început deja sa ma pregatesc pentru admitere.
Problema mea este ca nu stiu învata logic,doar tocesc, dar nu prea raman cu informatia memorata.Imi doresc din tot sufletul sa intru la medicina la fara taxa,chiar m-am si înregistrat citind celula dar tot nu am ramas cu mare lucru.
Am facut si doi ani de postliceala sanitara,însa nu ma prea ajuta cu mare lucru, desi am luat note bune, dar tot am tocit.
Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Trebuie sa faci schițe, nu doar sa citești, scrii din carte, apoi mai scrii o dată și scrii până când poți scrie pe de rost. Apoi cu foaia in fata încerci să explici (ca și când ai explica cuiva care nu știe nimic) cu cat mai multe detalii, apoi te uiți în carte și completezi cu roșu ce ai omis și te corectezi, așa o să ții minte ce ai greșit. După ce treci prin materie mergi la secretariat și iei cartea de grile și la xeroxul de lângă faculta găsești grilele din anii trecuți, și le faci și pe ele, apoi te corectezi cu roșu, grilele pe care pur și simplu nu le ti minte le scrii de mana (scrii enunțul și apoi variantele). Poți să și faci o nota (un procentaj cate la sută ai grile corecte) și așa te evaluezi in fiecare zi și vezi cat de mult creați. La Medicina ai nevoie doar de biologia de a 11-a (cred că la bibliografie e manualul de la editura Corint). Știu că e la alegere intre biologie și chimie. Sunt studenta la Oradea la Farmacie. La Medicina e concurenta destul de mare, dar dacă muncești un pic sigur intri. Nu te stresa și nu te gândi la ce va fi, fa-ti partea și vei vedea că va fi bine. Oradea e un oraș foarte frumos, deși Universitatea de aici nu e privită ca fiind cea mai buna, merita sa fii student aici happy mult succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam câte pagini poți memora pe zi? La medicină îți trebuie o memorie foarte bună.

| Nightwolf1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema e ca logic nu pot sa învat