| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor!
Am 21 de ani si ma pregătesc de examenul la facultatea de medicina pe care o să-l susțin săptămâna viitoare, dar deși am învățat mult și am dat totul nu cred ca o să-l iau.
Mai ales ca am pierdut multe zile din cauza descurajarii și parca am picat într-o oarecare depresie, iar la grile fac multe greșeli, la simulare am luat doar 7.
Sunt foarte trist, plâng într-una ca nu am putut sa învăț mai mult, mai ales ca la anul nu mai am șansă să dau, deoarece sunt la postliceala sanitara și trec pe anul 3 și o sa am examene.
Îmi doream din tot sufletul sa întru la medicina, dacă întram ma lasam de la postliceala, unde oricum nu ma vad mai departe.
Părinții au zis ca să îngheț anul la postliceala ca să ma pregătesc din nou pentru medicina, dar eu ma gândesc la ei, pentru ca au de lucru și eu nu o sa pot să-i ajut, ma gândesc și la vârsta, mai ales ca sunt un distrus la 21 de ani virgin, fără sa fi avut o prietena.
Ce ar fi bine sa fac?
Sa îngheț anul la postliceala ca să ma pregătesc mai mult pentru medicina sau sa continui cu postliceala?

2 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Ok.te simți prost că nu ai reușit să înveți destul pentru admitere și îți e teamă că nu intri. Bănuiesc că a trecut ceva timp de la admitere. Ai luat atunci 7, dar ai mai învățat de atunci. Plus că poate ai noroc și nimerești un subiect pe care să îl știi mai bine. Iar dacă nu reușești, POȚI să dai și la anul. Și ce dacă ai și alte examene? E totuși un an până atunci. Repetă din când în când ce ai învățat până acum și fă-ți timp, măcar o zi pe săptămână (în weekend?) să te pregătești pentru examen. Da, ai examene. Ai un examen în plus, asta e. Cât timp ți-a luat să ajungi la un nivel de nota 7? Nu poți să mai urci 1-2 puncte într-un an? Și chiar dacă nu reușești, măcar o să ai postliceala terminată. Și încerc din nou la anul. Cred că ar fi o alegere destul de proastă să renunți la școală ca să înveți mai multe.
Scuze, nu am înțeles ceva. Ești "distrus" pentru că n-ai avut prietenă la 21 de ani? Nu știu cine a inventat prostia asta că dacă n-ai prieten/ă până la x ani, ești ratat, dar trebuie să înceteze.
Pur și simplu nu ai întâlnit încă persoana potrivită pentru tine și atâta tot.
Baftă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Dacă continui cu postliceala, într-un an ai o meserie pe care să îți bazezi existența.
2. ca sunt un distrus la 21 de ani virgin, fără sa fi avut o prietena.
Aici una nu are legătură cu alta. Nu ai motive să fii distrus, atâta timp cât nu te-ai preocupat în a găsi o prietenă la modul serios. Nu are legătură cu vârsta ci cu maturitatea.