| fearlessss a întrebat:

Ziceti-mi si mie ceva:meseria de criminalist e cea in care se cauta dovezi,iei contactul cu rude,posibili martori etc., cauzi dovezi la locul crimei? Si ..ca sa devi criminalist trebuie sa faci Academia de politie sau merge si daca faci Dreptul? Fundaa

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Criminalistul efectueaza cercetarea la fata locului infractiunii si apoi cerceteaza probele materiale, urmarind descoperirea infractorului si dovedirea infractiunii cu mijloace stiintifice. Nu se ocupa cu ascultarea martorilor, aceasta activitate revine politiei specializate sau procurorului de caz.
Este nevoie sa faci Academia de Politie si master in criminalistica.

2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Le încurci rău.
CRIMINALISTUL nu face aşa ceva!
De asta se ocupă ofiţerul de poliţie judiciară alături de procuror.
Criminalistul analizează sângele, amprenteză, fotografiază, caută pete, fire de păr, salivă, spermă, iar apoi le analizează.
Se asigură ca locul unde îşi desfăşoară treaba nu e contaminat şi începe să întoarcă un posibil cadavru pe toate părţile pentru a-l fotografia şi a căuta orice indiciu.
Analizează tot, face un raport, şi-l predă superiorului.
Ofiţerul de poliţie judiciară alături de procuror se ocupă de toate cele amintite de tine mai sus.
Pentru a ajunge Criminalist poţi urma ori Dreptul, ori Facultatea de Biologie, Chimie, Informatică sau Academia de Poliţie.
Însă trebuie să-ţi alegi specializarea ( în cazul Academiei ) sau să continui cu un master în Criminalistică.
Pentru alte întrebări, sunt aici.
Baftă!

| tranquilaaa a răspuns:

Academia de pliti, normal. Sau te poti face detectiv