| adidilaul399 a întrebat:

Buna, trebuie sa imi aleg profesorul si tema pentru licenta pentru la anul, insa nu stiu exact cum sa formulez mail-ul, deoarece nu stiu cati profesori sunt disponibili s-a.m.d. Intrebarea mea este, cum formulez mail-ul pentru alegerea profesorului si a temei? Funda ofc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spui cat de frumos poti ca ai dori sa-ti coordoneze lucrarea. Nu tu iti alegi in cele din urma el/ea decide daca meriti sa te coordonoze. Nimeni nu vrea sa inceapa ceva ce nu va termina. Probabil iti va cere sa-i trimiti un proiect facut de tine sa vada cum scrii. In mail e crucial sa-ti prezinti ideea de cercetare, trebuie sa ai o idee despre ce vrei sa faci in lucrare. Nu ii spui pur si simplu ca vrei sa te coordoneze si atat. Sa iti dea el ideea si tot. Tu trebuie sa propui o tema la care ar fi foarte bine sa ai si o bibliografie, sa ai ceva carti citite pe tema aia. Daca nu ai citit nimic pe o tema nu o sa ai de unde face lucrarea plus ca nu sti clar daca iti place tema. Cand incepi si citesti vezi daca ti se potriveste tema aleasa.
Un sfat este sa-ti alegi un profesor cu care te intelegi, cu care ai mai avut discutii sau vezi ca este mai maleabil. Daca poti alege un profesor universitar doctor si nu doar un lector. Profesorii mai in varsta te vor invata mult mai multe decat unul care abia acum si-a luat doctoratul si e la inceput de cariera.
In mail nu te lauda ca ai citit nu stiu cat DACA nu ai citit. Cand esti cu el fata in fata se vede clar daca ai citit sau nu. Te intreaba cateva intrebari si te blochezi pentru ca nu ai habar de nimic cand tu te laudai. Am vazut cazuri. Spui ce ai citit si ce ai vrea sa studiezi in lucrare. Formatul licenteti ti-l va da profesorul. Fiecare are anumite preferinte de redactare, stil, continut pe care trebuie sa le respecti. Faci ce zice profesorul si nu comentezi pentru ca te poate trimite la altul. Nimeni nu e obligat sa te coordoneze. In primul mail doar spui ca ai dori sa te coordoneze si ce idee ai avea de cercetare. Da foarte bine sa prezinti din prima o idee pentru lucrare si nu sa lasi totul in voia sortii. Si nota va fi pe masura daca nu tratezi problema cu seriozitate.
Sunt doar niste sfaturi

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

îi spui că ți-ai dori să colaborezi cu dânsul/dânsa pentru licență și dacă e disponibil