| alexaaa20 a întrebat:

Bună tuturor!
As vrea dacă se poate să răspundeți cât mai multi pentru ca doresc mai multe păreri laughing
Eu sunt în Franța de câțiva ani și am făcut școala aici, anul asta împlinesc 18 ani și termin liceul și problema e că nu știu dacă sa ma întorc în țara mea, România sau sa continui acolo. Faza e ca eu mi-aș dori mult, ma simt mai bine acolo dar mi-e cam frica ca o să-mi fie prea greu în România ca eu sunt de ani de zile la școală în Franța și nu stiu cum e sistemul școlar în România mai ales la facultatesad
În plus de asta eu am toată familia mea în România, sunt doar cu părinții în Franța. Părinții mei au construit recent o casa acolo în România și ei cam vor sa ne întoarcem acolohappy de fapt toată lumea îmi spune sa ma întorc acolo, de fapt și eu aș dori dar îmi e cam frica ca nu o sa reușesc la facultate, nu am niciun prieten acolo, e complicat.
Help va rog laughing spuneți-mi ce ați face voi în această situație.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si eu ma gandesc sa ma intorc acasa la casa mea, dar cand vad ca nu imi permit sa umblu cu o masina tunata, nu bani, nu capricii e ca la puscarie, doar mancarea e un avantaj la noi sau mersul la cinematograf in rest stai pe pc acasa inchis si in rest probleme cu sistemul tot ce tine institutii publice pana la spital. In franta sant taxe mari si viata mai buna dar nu dai spaga sa te operezi, politia e amabila cu tine, rata infractiunilor e mai mica, lumea nu te uraste pentru ca ai mai multi bani.

| mgtow a răspuns:

E cea mai proasta alegere a parintilor sa plece acasa, ar trebui sa iti lase o proprietate in franta sau bani de avans sa te bagi la un imobil

| raMLesS a răspuns:

Stai in Franta ca e mai bine, in Romania majoritatea facultatilor sunt inutile si o pierdere de timp si bani, sunt materii invechite si ti se predau lucruri de-ampulea, mult si prost.
De ce nu te duci in Romania in vacanta de exemplu?

| alexaaa20 explică (pentru raMLesS):

Mulțumesc pentru răspunsul tău!
Merg deja în România în vacanță dar na eu mă gândeam să merg cu totul acolo happy

| flixbuster a răspuns:

Fa facultatea in Franta daca poti - esti si obisnuit cu sistemul si este si mai respectabila (generic vorbind) o facultate din Franta fata de una din Romania. Cu diploma de Franta in buzunar te poti apoi intoarce in Romania sa vezi cum e, daca nu-ti place o stergi in alta tara (diploma de Franta te va ajuta in acest caz, cred).

| Strwberrs a răspuns:

Buna! Iti recomand sa stai in Franta. Sistemele de lucru si de studiu in Franta sunt de 2× mai bune decat cele din Romania. Ti-as zice sa nu te intorci in Romania... daca parintilor tai le pasa de tine, te-ar indruma spre calea cea buna, adica sa lucrezi in Franta si nu are NICI macar o legatura familia/rudele cu cartea pe care o prinzi in Franta si cea pe care o prinzi in Romania. Aceasta e parerea mea, daca vrei sa o iei in considerare, ok, daca nu, la fel de bine. Nu decid eu pentru tine. Sa ai o zi minunata=). Byee

| Claudia10girl a răspuns:

Eu as stat in Franta, pe termen lung o sa fie mai bine