| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat in clasa a12a si trebuie sa iau cea mai importantă decizie. Ce fac pe mai departe. Ma macină gândul asta si nu imi vine nicio idee. Inițial m-am gândit la poliție mi-ar place foarte mult dar imi e frica de probele sportive sunt cel mai praf din toată clasa la sport si nu am nici fizicul prea dezvoltat si imi era putin frica si de proba la istorie. Apoi m-am gândit la armata dar tot din cauza probei fizice nu ma duc. Sunt la liceu economic, ma descurc cât de cât di cu matematica, as vrea sa urmez o facultate care sa stiu sigur ca după imi găsesc loc de munca. M-am gândit sa ma duc la Brasov la mecanica deoarece imi plac mașinile foarte mult, dar ai mei nu prea ma susțin...imi zic ca sa stau rost viața murdar si tot asa. Poate sunt alți care au mai trecut prin asta imi pot da un sfat. Cum ziceam cred ca mi se potrivește ceva sa muncesc mai mult psihic. Sunt o fire organizata. Am avut mediile la purtare numai 10 din clasa a 9 a. Aștept sfaturi.

6 răspunsuri:
| Ciprian964335345 a răspuns:

Ar mai fi o varianta sa nu mai faci facultatea si sa iti gasesti ceva de lucru.

| Deea_Andreea_1985_7Jem a răspuns (pentru Ciprian964335345):

Totuși as vrea si o facultate, dar nu stiu ce... ceva sa fie după si locuri de munca adică sa se caute acel job.

| Ciprian964335345 a răspuns (pentru Deea_Andreea_1985_7Jem):

Te-as intreba ce stii sa faci sau mai bine zis ce iti face placere sa faci? Daca iti place o anumita chestie in mod deosebit si te si pricepi la ea de ex stii diverse limbaje pe calculator Java etc(nu ma pricep la asa ceva) ai putea sa dai la o facultatea pe profilul acesta.Important este sa iti placa activitatea respectiva.Iti mai dau un ex ca sa intelegi mai bine legat de mine.Stiu sa cant si la pian si la chitara de mic si pana acum am fost la n profesori care mi-au spus accelasi lucru ca am potential si daca ma tin de muzica voi ajunge departe insa la un moment dat cand am mai crescut am stat si m-am gandit daca asta este ceea ce vreau sa ajung in viata. Ceea ce vreau sa subliminiez este pe langa ambitia si dorinta de a face ceva intr-un anumit domeniu mai intervine si placere degeaba faci un lucru daca nu iti face si placere.Intotdeauna o sa excelezi intr-un domeniu in care muncesti cu drag nu doar de dragul anumitor persoane care la un moment dat au facut alegeri in locul tau.

| ArinaWolf a răspuns:

Daca nu stii acum, asteapta! Ideologia asta ca trebuie sa urmezi o facultate imediat dupa liceu este o prostie. Se spune ca pierzo timpul dar daca faci o facultate, realizezi ca nu iti place si mai faci inca 2 care tot asa nu iti plac, ce ai facut? Nu ai pierdut timpul?
Nu te inscrie de dragul de a face asta acum, foloseste timpul pentru a gasi preocupari, hobby-uri, activitati care iti plac si in timp nu numai ca o sa stii exact ce sa faci dar vei avea si un set de abilitati noi!

| KRLL a răspuns:

Daca iti doresti foarte mult pe MAI (politie, pompieri, jandarmerie etc) angajeaza-te 1 an dde zile ca sa te intretii si baga sala si alergari, sa te dezvolti fizic.Nu vreau sa te descurajez dar sportivele sunt greute...

| Deea_Andreea_1985_7Jem a răspuns (pentru KRLL):

Stiu asta, si am renunțat la idee. Dar nu stiu ce sa urmez pe mai departe