| alexeialexe01 a întrebat:

Buna! Urmeaza sa merg la facultate anul urmator si as vrea mult sa plec de acasa. Cam cat as avea nevoie sa ma pot intretine singura? Cam ce ar trebui sa iau in vedere? Ar fi vorba de a merge in Iasi, Buc, Cluj. Voi cum ati procedat?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de minim 300 euro pentru chirie + 300 euro pentru facturi + 300 euro cheltuieli de bloc + 300 euro pentru mancare + 300 euro pentru alte cheltuieli, adica total 1500 euro (7500 lei) luar, pentru un trai mai decent.
Evident, mai poti sa te gospodaresti, sa economisesti la celtuieli, dar (mai ales pe timp de iarna) cheltuielile sunt mari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai depinde, prinzi cazare la camin sau vrei in chirie. ca e mare diferenta.

| anonim3248 a răspuns:

În București minim 700 de euro toate cheltuielile ca să poți locui cu chirie în garsonieră din zone bune.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Iertare, dar este cea mai bună glumă pe care am putut să o aud. Pe bune, chiar nu cunoști că există un google, un institut român de statistici din care afli astfel de lucruri.
Mai apoi, ia în calcul că în fiecare an există un minim plus de 10-20% la orice preț, tarif, chirie. Ce chirie este anul acesta în Cluj Napoca la 2 camere, la anul aceeași chirie poate fi doar la o garsonieră.
Singură numai dacă lucrezi 2-3 joburi, inclusiv online, poți trăi singură.

| DorinaK a răspuns (pentru ValentinMihai78):

INS este trecut in subordinea guvernului. Nu mai ofera acces la statistici. L-a trecut ingramadita aia de viorica vasilica dancila.

| DorinaK a răspuns:

Iti trebuie cam 2500-3000 lei/luna minim.