| AnonimusBDPP a întrebat:

Salutare. Am si eu o scurta intrebare

Am de completat un act pentru facultate,dar acolo exista o rubrica : "inscris in anul universitar...". Eu in momentul de fata sunt anul 3, dar nu inteleg la ce se refera rubrica, momentul in care m-am inscris sau anul actual in care sunt?

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Anul universitar se intinde pe doi ani, caci scoala incepe in toamna, iar ultimele examene se dau in vara urmatoare. Ti se cere anul universitar in care te-ai inscris la facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anul universitar, este anul 2016-2017 spre exemplu, este un an universitar, anul viitor este 2017-2018.
Nu stiam ca pana sa ajungi la facultate nu te invata ce inseamna un an calendaristic sau universitar.