| Lazy a întrebat:

Vreau sa=mi aleg profesia de veterinar.Problema e ca nu iubesc sa stau intre 4 pereti toata ziua. E plictisitoare profesia asta, poti face o cariera buna?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

De ce vrei sa-ti alegi profesia asta? iti plac animalele atat de mult? daca iti plac atat de mult poti trece peste faptul ca stai undeva in interior. daca nu poti trece peste asta, alege o alta meserie - piscicultor, silvicultor, ghid turistic sau salvamont sau orice altceva. in ce priveste cariera si castigul, nu exista nicio meserie in care sa stai degeaba, sa nu faci nimic, sa nu stii nimic si sa-ti vina banii gramada. cati bani castigi ca veterinar si ce cariera faci depinde de multe lucruri in conditiile de azi. evident, in primul rand trebuie sa fii foarte bun, adica sa stii foarte multe chestii (adica sa fi invatat si sa inveti tot timpul). depinde si unde iti desfasori activitatea - poate fi o clinica faimoasa, poate fi clinica ta. pentru clinica ta iti trebuie bani seriosi sa o deschizi, dar trebuie sa aiba si un "vad" bun, ca si un magazin. asta este valabil si daca lucrezi intr-o clinica privata mai mica. singura varianta sa fii veterinar si sa lucrezi in aer liber ar fi sa te instalezi undeva la tara, sa mergi pe la casele oamenilor care au animale bolnave, care fata, care trebuie vaccinate etc - dar nu stiu cu cariera cum ramane in cazul asta happy. sper sa-ti fie de un cat de mic folos ce ti-am spus in decizia pe care o ai de luat. mult succes!

1 răspuns:
| pwp a răspuns:

Si pe mine ma tenteaza meseria asta love struck
Si se castiga destul de bine pentru ca este in domeniul medicinei.Plus ca imi plac si animalele love struckDar cum ziceai si tu...trebuie sa stai intre 4 pereti...si totusi..in aer liber sunt numai meserii gen maturator, gunoier.
Sper sa iei o decizie buna happy