| CosmyCool a întrebat:

am o intrebare in legatura cu facultatea, sunt indecis daca se merita spre exemplu sa plec sa studiez in alt oras mai mare precum Bucuresti/Timisoara daca exista aceeasi facultate si in orasul meu.Adica ma gandesc la faptul ca cheltui niste bani aiurea pe cand aici as sta cu familia/prieteni, propria casa etc.Stiu faptul ca un mare avantaj intr-un oras precum Cluj/Bucuresti il constitue obtinerea locului de munca dar ma gandesc ca facultatea este aceeasi, diploma la fel iar eu as putea dupa aceea sa plec dupa undeva unde chiar pot profesa in domeniul in care am studiat.Multumesc anticipat pentru raspunsuri, ofer bineinteles si funda.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ceea ce califici drept "un mare avantaj" nu este nici "avantaj", nici "mare"--- angajatorii selecteaza candidatii dupa cu totul alte criterii, nicidecum dupa orasul in care fiinteaza facultatea.Un asa- zis avantaj ar putea fi o universitate de prestigiu din strainatate!

| ubox7007 a răspuns:

Eu unul as merge in Bucuresti, de ce nu stiu, nu pot gasi argument pro sau contra, dar vreau sa traiesc ca in "Enigma Otiliei". Poate chiar imi indeplinesc visu... Desi oricum tot as vrea sa ma mut acolo, fara nici un motiv, pur si simplu.

| Vampir007 a răspuns:

Nu se merita, parerea mea. Sunt niste cheltueli inutile pe care le faci plecand in alt oras. Acum depinde daca vrei sa vezi cum e cu adevarat viata de student, sa experimentezi cum e viata de camin, petreceri etc. poti pleca la studii in alt oras!